Prowadzenie pojazdu po wypiciu alkoholu jest surowo zakazane. Chcąc wsiąść za kółko po suto zakrapianym przyjęciu, warto wcześniej sprawdzić poziom alkoholu w wydychanym powietrzu, wykorzystując do tego profesjonalny, precyzyjny alkomat elektrochemiczny.

  1. Alkomat do użytku domowego vs alkomaty policyjne
  2. Alkomat elektrochemiczny a kalibracja. Dlaczego to takie ważne by alkomat miał możliwość kalibracji?

 

Ludzie różnie reagują na tę samą dawkę alkoholu, dlatego weryfikacja trzeźwości powinna być priorytetem przed zajęciem miejsca za kierownicą samochodu. Może do tego posłużyć alkomat jednorazowy lub profesjonalny, elektrochemiczny alkomat osobisty, gwarantujący dokładne pomiary alkoholu w wydychanym powietrzu.

 

Alkomat do użytku domowego vs alkomaty policyjne

Jeszcze kilkanaście lat temu alkomaty były niedostępne dla przeciętnego użytkownika, a jedyne egzemplarze znajdowały się w posiadaniu służb mundurowych, zobligowanych do sprawdzania trzeźwości. Obecnie każdy może kupić alkomat do użytku własnego i, jeśli zajdzie taka konieczność, samodzielnie sprawdzać trzeźwość. Domowy tester trzeźwości to najczęściej alkomat elektrochemiczny, posiadający możliwość kalibracji. Pomiar wykonywany tym urządzeniem jest wystarczający do oceny, czy kierowca może prowadzić pojazd, czy jednak powinien zrezygnować z poruszania się po drogach.

Alkomaty półprzewodnikowe są stosunkowo tanie, dlatego cieszą się dużym zainteresowaniem użytkowników. Alternatywą dla nich są dokładniejsze alkomaty elektrochemiczne. Posiadają one sensor elektrochemiczny, na powierzchni którego znajdują się związki chemiczne wchodzące w reakcję z alkoholem. Efektem tej reakcji jest powstawanie kwasu octowego, który jest bezpośrednią przyczyną uwolnienia elektronów i powstania prądu. Jego wartość można odczytać na wyświetlaczu alkomatu w postaci dokładnego wyniku.

 

Zarówno alkomat półprzewodnikowy, jak i elektrochemiczny, może być stosowany do pomiaru trzeźwości w warunkach domowych. Nie są to jednak alkomaty dowodowe, a więc te, które dostarczają precyzyjnych wyników, służących do celów udowodnienia trzeźwości lub jej braku, np. w postępowaniu karnym przed sądem. Urządzenia, które mogą zostać uznane za alkomaty dowodowe, muszą spełniać kryteria określone w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 2 sierpnia 2003 roku w sprawie wymagań metrologicznych, którym powinny odpowiadać analizatory wydechu. Podstawowe kryterium to obecność urządzeń i systemów kontrolujących prawidłowe działanie alkomatu, m.in. wyzerowanie wskazania przed każdym pomiarem, kontrola ciągłości wydechu, sygnalizacja gotowości do przyjęcia próbki i możliwość wydruku pomiaru. Profesjonalny alkomat elektrochemiczny powinien posiadać również duży czujnik, duże pole odczytowe oraz układ porównania ze wzorcem.

 

Wszystkie rodzaje alkomatów zapewniają szybki pomiar, który wskaże jednoznacznie jaka jest zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Jak widać, jedynie niektóre z nich mogą być używane do pomiarów do celów dowodowych. Wykorzystywanie takich urządzeń jest zasadne jedynie dla policji czy innych służb, uprawnionych do badania trzeźwości; użytkownikom prywatnym, którzy chcą samodzielnie weryfikować swoją zdolność do prowadzenia pojazdów, w zupełności wystarczy alkomat półprzewodnikowy lub elektrochemiczny, przeznaczony do powszechnego użytku.

 

Alkomat elektrochemiczny a kalibracja. Dlaczego to takie ważne by alkomat miał możliwość kalibracji?

Zarówno alkomaty z sensorem elektrochemicznym, jak i te z czujnikiem półprzewodnikowym, powinny być regularnie poddawane kalibracji. Poszczególne urządzenia różnią się między sobą zakresem pomiaru, rodzajem sensora czy tym, że jedno wymaga ustnika, a drugie nie, jednak każde z nich do prawidłowego pomiaru potrzebuje okresowej kalibracji. Dlatego warto sprawdzić przed zakupem czy alkomat posiada możliwość kalibracji.

Kalibracja alkomatu to proces przeprowadzany przez wyspecjalizowane do tego serwisy np. Alkopatrol.pl. W warunkach laboratoryjnych na sensor elektrochemiczny kierowany jest strumień powietrza ze ściśle określoną zawartością alkoholu. Na tej podstawie serwisant odczytuje wynik, po czym sprawdza, czy jest on zgodny z wartością testowaną. Jeśli wartości różnią się, alkomat zostaje poddany kalibracji i ponownie przetestowany. Dopiero po osiągnięciu wyniku jak najbardziej zbliżonego do wartości testowanej, można uznać, że alkomat został odpowiednio skalibrowany. Częstotliwość dokonywania kalibracji jest zależna od wielu czynników — najważniejszym z nich jest rodzaj sensora i materiał, z którego ten sensor został zrobiony. Tanie alkomaty wymagają kalibracji co kilkadziesiąt pomiarów, te profesjonalne, używane m.in. przez służby mundurowe i służby porządkowe, co kilka tysięcy pomiarów.

Kalibracja to obowiązkowa czynność serwisowa, której trzeba poddawać zarówno alkomaty z atestem, jak i najtańsze alkomaty używane w warunkach domowych. Prawidłowy, dokładny pomiar to sedno używania tego urządzenia, dlatego zaniechanie kalibracji powoduje, że wykorzystywanie alkomatu staje się bezcelowe. Błędny wynik pomiaru stanowi zagrożenie, że kierowca wsiądzie za kierownicę pod wpływem alkoholu, co stanowi realne zagrożenie nie tylko dla niego, ale również dla jego pasażerów i pozostałych użytkowników ruchu drogowego.

Największy wybór alkomatów znajdziesz w sklepie internetowym https://alkopatrol.pl - polecamy najdokładniejszy, osobisty alkomat AL-8000 SILVER

Firma Alkopatrol.pl istnieje od 1995 roku i jest jedną z najbardziej doświadczonych w branży alkomatów na polskim rynku, prowadzi własny serwis gwarancyjny i pogwarancyjny oraz kalibrację alkomatów, dzięki temu każdy zakupiony alkomat jest kalibrowany w dniu sprzedaży, a na tę okoliczność wystawiany jest dokument poświadczający ten fakt w postaci "Certyfikatu Kalibracji". Zakup alkomatu w sklepie www.alkopatrol.pl to gwarancja dobrego wyboru alkomatu i najwyższej dokładności jego odczytów. Dostawa kurierem DPD jest bezpłatna.

Kup alkomat elektrochemiczny i miej pewność następnego dnia, że możesz prowadzić samochód!