Jadąc na Mazury lub Warmię nie zdajemy sobie sprawy jak ciekawe obiekty można tam zwiedzić. Są to zamki krzyżackie, których zachowało się kilkadziesiąt, z tego wiele w dobrym stanie. Sprawdźmy czy są jakieś zamki w okolicy miejscowości, w której będziemy wypoczywać.

Wiele osób kojarzy zamki krzyżackie głównie z torturowaniem mieszkańców, Malborkiem, średniowiecznymi chorobami i ucztami. Pamiętajmy jednak, że wspomniane miejsca kryją w sobie ogromną ilość pomieszczeń i historii, której odkrywanie sprawia przyjemność coraz większej liczbie turystów z Polski. Fakt, iż wiele budowli zostało odrestaurowanych jeszcze bardziej zachęca do odwiedzenia chociażby jednej z nich. Ile zamków mamy w Polsce? Które są interesujące?

Zamki krzyżackie w Polsce - Co warto zobaczyć?

Choć większość osób po otrzymaniu pytania o zamki krzyżackie w Polsce w pierwszej kolejności wymienia budowlę w Malborku, istnieje też wiele innych, równie pięknych i widowiskowych miejsc. Krzyżacy wybudowali ich na terenie Prus kiedyś około 200. Zamki krzyżackie były wznoszone początkowo z gliny, ziemi i drewnianych bali, lecz później wykorzystywano też cegły i kamienie polne. Dzięki temu konstrukcja była stabilniejsza i wytrzymalsza. Niektóre z nich uległy zniszczeniu, lecz odrestaurowano wybrane części. Właściciele wybranych zamków organizują cykliczne rekonstrukcje walk rycerzy, tortur i innych czynności wykonywanych na terenie dawnych Prus. Zamki krzyżackie spotkamy na Pomorzu i na Mazurach, a także na Warmii, chociaż w tym regionie było więcej zamków biskupich i kapitulnych (wynikało to ze specyfiki organizacji administracji na tych terenach). Do sprawdzenia, które zamki można odwiedzić pomocna będzie interaktywna mapa - https://discover.pl/mapa-zamkow-krzyzackich-w-polsce/ .

Jeden z takich zamków powstał w Radzyniu Chełmińskim. Zachowane tam są w ruinie mury, wyschnięta już w większości dawna fosa, wierze, podzamcze, warownia i wiele innych, interesujących lokalizacji. Zwiedzanie umożliwił prywatny dzierżawca, dzięki czemu turyści mogą zobaczyć konstrukcję, poznać historię opowiadaną przez doświadczonego przewodnika i przejść się po najstarszych miejscach. Cały zamek w Radzyniu Chełmińskim składał się z zamku właściwego, przedzamcza ze strony południowej i innego ze wschodniej. Dziś zachowała się pierwsza część, lecz z powodzeniem zobaczymy też mocny mur otaczający południową stronę.

Podzamcze południowe zostało przeobrażone na boisko sportowe. Warto jednak zobaczyć piwnicę, podzamcze wschodnie, zachowane wieżyczki strażnicze i bramy. Wszystkie elementy, które udało się zachować po tak wielu latach robią wrażenie. Zamek niestety nie jest widoczny z oddali ze względu na nizinny teren, na którym się znajduje. To jednak powinno tylko motywować najwytrwalszych odkrywców do sprawdzenia, co się kryje w pięknej dolinie (https://discover.pl/zamek-w-radzyniu-chelminskim/ ). Ciekawostka - ruiny zamku w Radzyniu Chełmińskim wykorzystano w serialu telewizyjnym dla dzieci „Pan Samochodzik i Templariusze”.

Zamki krzyżackie były również siedzibą urzędników zakonnych: komturów, prokuratorów i wójtów, dlatego budowano je w niewielkiej odległości od siebie. Dla zwiedzających to ułatwienie, ponieważ bardzo szybko można przemieścić się do kolejnego zamku, poznać kolejną historię.