Diety zwykle kojarzą nam się głównie z wyrzeczeniami i narosło wokół nich wiele popularnych mitów. Wiele osób wciąż uważa, że będąc na diecie należy jeść tylko suchy chleb i popijać go wyłącznie wodą. Co gorsza, część z nich stosuje także wyczerpujące dla naszego organizmu głodówki, które spowalniają metabolizm, dlatego zazwyczaj nie przynoszą spodziewanych rezultatów i często kończą się efektem jojo.

Co jeść na śniadanie?

Jak wiadomo, najważniejszym posiłkiem jest śniadanie. Nie jedząc śniadań popełniamy ogromny błąd, bo to ono daje nam energię na resztę dnia.

Musi więc być energetyczne i zawierać odpowiednią ilość kalorii, ale jednocześnie nie może być obciążające dla naszego żołądka.

  • Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na to, by spożywane przez nas pokarmy miały niski Indeks Glikemiczny. To on odpowiada za wyrzut insuliny do krwi, czyli mówiąc w uproszczeniu - za to jak szybko ponownie będziemy głodni po zjedzeniu posiłku.
  • Jeśli po śniadaniu chcemy być syci co najmniej przez kilka godzin, warto wybrać produkty z niskim IG. Dobrze też, by nasze śniadanie zawierało dodatek białka, ponieważ posiada ono ujemny bilans kaloryczny, co oznacza, że organizm zużyje więcej energii na samo jego strawienie, niż z niego pobiera. Oznacza to, że białkowy posiłek najpewniej nie odłoży się nam w postaci tłuszczu.

Polecane składniki

Jajka

Posiadają one zerowy Indeks Glikemiczny, a na dodatek są lekkostrawne - nie spowodują więc obciążenia naszego żołądka. Dodatkową zaletą jajek jest fakt, że możemy przyrządzić z nich wiele różnych posiłków.

Mogą to być tradycyjne jajka na miękko, czy jajko w koszulce, które gotuje się zaledwie 3 minuty. Możemy zrobić też omlet, czy jajecznicę - pamiętajmy jednak, by używać specjalnej patelni przeznaczonej do smażenia bez dodatku tłuszczu.

Warzywa

Powinny one regularnie znajdować się w naszej codziennej diecie. Są niskokaloryczne, ponieważ składają się głównie z wody.

Dodatkowo są lekkostrawne i pobudzają metabolizm. Zawierają też mnóstwo witamin i wartości odżywczych cennych dla naszego organizmu.

Wbrew niektórym opiniom, warzywa zawsze są smaczne, wystarczy tylko zadbać o to, by były odpowiednio przyrządzone.

Mają niski Indeks Glikemiczny, dlatego serwując sobie na śniadanie nawet sporą ilość kalafiora, sałaty, czy brokułów, nie przytyjemy, a jednocześnie zaspokoimy głód na dłuższy okres czasu.

Jogurt naturalny

W przeciwieństwie do słodzonych jogurtów owocowych dostępnych w sklepach, jogurt naturalny zawiera niewiele kalorii, bo tylko około 60 w 100 gramach.

Poza tym posiada dużą ilość białka. Dodając do niego świeże owoce otrzymujemy niskokaloryczne i zarazem smaczne śniadanie, bez dodatku zbędnego cukru.

Koktajle odchudzające

Koktajle odchudzające to hit ostatnich lat jeśli chodzi o spożywanie śniadań. Największą ich zaletą jest fakt, że możemy zrobić je praktycznie ze wszystkich owoców, dlatego nie popadniemy w rutynę i takie śniadania nie powinny nam się znudzić.

Koktajle takie możemy przygotowywać na przykład z bananów. Banan co prawda jak na owoc jest dość kaloryczny - w 100 gramach zawiera około 100 kalorii.

Jego wartości odżywcze są też zależne od poziomu dojrzałości - im bardziej dojrzały banan, tym ma więcej cukru, a co za tym idzie - również kalorii. Możemy spożywać go z chudym mlekiem, blendując na pyszny koktajl.

Można użyć też po prostu wody i dodać inne warzywa. Dobrze będą pasować tutaj na przykład jarmuż, czy szpinak.

Banan doskonale połączy się też z malinami, tworząc zdrową i naturalną mieszankę, której nie dostaniemy w żadnym sklepie.

Dodatkowo maliny, podobnie jak brzoskwinie zawierają dużą ilość błonnika, który korzystnie wpływa na nasz metabolizm, a także poprawia pracę jelit.

Inne dodatki

Śniadanie warto popijać zieloną herbatą. Przyspiesza ona przemianę materii, pomagając spalić zbędny tłuszcz. Pomaga też w zatrzymywaniu wody w organizmie, dzięki czemu będziemy lepiej nawodnieni.

Stosujmy też koktajle odchudzające, które na długo zapewniają nam uczucie sytości, a jednocześnie są bardzo smaczne.

Do potraw starajmy się też dodawać cynamon. Jeśli lubimy jego smak - będzie on dodatkowym walorem dania. Poza tym, spala tkankę tłuszczową i reguluje poziom cukru we krwi, dlatego jest polecany dla diabetyków.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki