Podróżowanie ze zwierzęciem domowym nie wzbudza dziś zbyt wielkiego zaskoczenia i negatywnych emocji. Bardzo wiele osób decyduje się zabrać na swoje wakacje psa, rzadziej zaś kota czy innego zwierzaka.

Jednocześnie część z tych osób, zarówno pod kątem wyjazdu wakacyjnego, jak również i pobytu stałego, planuje podróż samolotem. Tutaj zaś mamy bardzo konkretne przepisy, których musimy przestrzegać w zakresie przewozu zwierząt.

Zdarza się, że przepisy są dodatkowo uzależnione m.in. od linii lotniczych, którymi się poruszamy, konkretnych tras podróży, ale również i krajów, do których się udajemy. Zanim więc zdecydujemy się zabrać naszego zwierzaka w podróż samolotem, musimy nie tylko przygotować odpowiednie dokumenty, ale często spełnić szereg wymogów formalnych oraz zająć się dostosowaniem zwierzaka do długiego pobytu na pokładzie. Wraz ze sklepem zoologicznym keko.pl przyjrzymy się dokładniej temu, jak zaplanować lotniczą podróż ze zwierzakiem.

Zorientuj się, czy można

Podstawową sprawą jest sprawdzenie, czy dane linie lotnicze w ogóle pozwalają na przewóz zwierząt. Choć polityka tego rodzaju firm staje się coraz korzystniejsza dla opiekunów zwierząt, to nadal często zabranie pupila do samolotu wiąże się z dodatkowymi restrykcjami, a nierzadko – również ograniczeniami. Wiele linii lotniczych nie pozwala np. na przewóz innych zwierząt aniżeli psy czy koty. W innych przypadkach również i te zwierzaki mogą podróżować wyłącznie z luku bagażowym, z dala od właściciela, co dla wielu opiekunów jest nie do pomyślenia – zwłaszcza na długiej trasie. Z kolei część przewoźników pozwala nawet na przewóz gryzoni, ptactwa domowego czy ptaków drapieżnych, o ile zwierzęta posiadają odpowiednią dokumentację oraz są właściwie przygotowane do podróży, którą zazwyczaj odbywają po prostu w specjalnych klatkach. Tylko kilka linii umożliwia przelot psa czy kota w kabinie pasażerskiej, a i to zwykle w wypadku, gdy zwierzę jest umieszczone w specjalnym, lotniczym transporterze, a jego waga nie przekracza odpowiedniego, ustalonego limitu. Zanim więc zarezerwujemy wakacje z odległym miejscu, musimy sprawdzić, czy będziemy w stanie zabrać na nie naszego zwierzaka. Wyjątek w każdym z tych przypadków stanowią licencjonowani psi przewodnicy, towarzyszący osobie niepełnosprawnej.

 

Niezbędne zabezpieczenia i dokumenty

Wszystkie zwierzęta podróżujące na pokładzie samolotu muszą posiadać stosowną dokumentację. Co więcej, obowiązuje ona nie tylko w zakresie samych linii lotniczych, ale również względem miejsca, do którego się udajemy. Niezbędne jest więc sprawdzenie, jakich dokumentów (m.in. paszportu, zaświadczeń weterynaryjnych czy biletu) wymaga dany przewoźnik, ale również, co będą sprawdzać kontrole w miejscu docelowym. Czasami niezbędne jest wykonanie np. testów z krwi przed wylotem albo posiadanie przetłumaczonego na konkretny język zaświadczenia o stanie zdrowia zwierzęcia. W przypadku psów, zwłaszcza tych zaliczanych do ras niebezpiecznych, obwarowania prawne są jeszcze większe, a wlot do wielu krajów – niemożliwy.

 

Specjalistyczny transporter IATA

Zazwyczaj bez względu na to, czy pies, kot albo inne zwierzę przewożone jest w luku bagażowym, czy też w kabinie pasażerskiej, musi przebywać w odpowiednio dostosowanym do tego celu transporterze. Transporter lotniczy posiada tzw. atest IATA; tego rodzaju klatki przygotowywane są przez kilka różnych firm, zanim jednak je kupimy, musimy ocenić, czy będą odpowiednie dla naszego zwierzaka. Zwierzę w transporterze powinno mieć możliwość swobodnego obrócenia się oraz położenia. Często do wnętrza drzwiczek przyczepiane są specjalne miski z wodą czy pokarmem – warto zapytać w liniach lotniczych, czy takie rozwiązanie jest praktykowane. Co więcej, transportery tego rodzaju mają usystematyzowane rozmiary oraz specjalny system zamykania drzwiczek, uniemożliwiający ich przypadkowe otwarcie. Można dokupić do nich również rozmaite udogodnienia, m.in. rączki do przenoszenia, specjalne kółka do przewożenia.

 

Jak przygotować zwierzę do lotu?

Przede wszystkim zwierzę, bez względu na swój gatunek, powinno być przyzwyczajone do przebywania w transporterze, również w rozmaitych warunkach. Zwierzętom bardzo nerwowym można podać specjalne środki uspokajające - medyczne albo ziołowe; ich podanie musimy skonsultować z lekarzem weterynarii. Zwierzę powinno odpowiednio wcześnie otrzymać posiłek i dostęp do wody, a także załatwić wszystkie potrzeby. Warto również zawczasu dowiedzieć się, jakie procedury czekają nas na samym lotnisku – różni przewoźnicy, obsługa lotnisk, a w końcu kraje mają różne uregulowania w tym zakresie. Istotne jest, aby zwierzę było dobrze zabezpieczone w transporterze i nie było w stanie z niego uciec. W przypadku zwierząt podróżujących w luku bagażowym warto dopytać obsługi, czy jest możliwość np. zajrzenia do zwierzęcia i podania mu wody przez specjalny otwór w klatce, już w trakcie lotu.

 

Podróż samolotem może być stresująca zarówno dla zwierzęcia, jak i jego opiekuna. Z tego powodu niezwykle istotne jest odpowiednie przygotowanie. Wszystkie przydatne akcesoria, w tym transportery lotnicze, znaleźć można w ofercie sklepu keko.pl.

loading...

Porady dla czytelników

loading...
loading...