Wiosna przynosi wiele zmian. Znika pokrywa śnieżna, spod której wychodzi upragniony asfalt. W końcu kierowcy będą mogli założyć upragnione letnie opony do swojego samochodu.

O ile założenie opon z zeszłego sezonu nie będzie nadmiernie szarpać naszego portfela, to zakup nowego ogumienia do naszego wymarzonego samochodu może nieźle zaboleć. Niektórzy w ramach „oszczędzania” wolą jeździć cały rok na oponach zimowych.

Nie jest to dobry pomysł, gdyż mieszanka z której jest wykonana opona przeznaczona na okres chłodu, w wyższych temperaturach może się rozpuszczać, a co za tym idzie jej właściwość jeśli chodzi o przyczepność do drogi i odprowadzenie wody radykalnie będzie gorsza.

Kupić tanio, ale dobrze.

Zakupy opon trzeba dobrze zaplanować. Tu nie można mówić o wybraniu pierwszych lepszych opon z marketu, czy też o zakupie opon używanych. Opona ma do wykonania bardzo wielką rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa oraz komfortu dla podróżujących samochodem. Warto więc robić to z głową. Dobrym pomysłem jest, by planując zakup opon letnich zapoznać się z rankingiem, który jest najczęściej wykonywany przez niezależne organizacje zajmujące się kwestią bezpieczeństwa w motoryzacji. Taki ranking określi jak będą się zachowywać opony letnie w określonych warunkach pogodowych oraz drogowych. To ważna wskazówka, ale najważniejsze jest by znać rozmiar opon przeznaczonych dla naszego samochodu. Prawidłowością jest to, że im większy rozmiar opon i im opona jest rzadsza tym jej cena jest wyższa. Cena niektórych opon letnich do samochodów może osiągnąć naprawdę astronomiczną kwotę. Można się spotkać z opinią, że czasem warto kupić oponę o nieco mniejszym rozmiarze, ale dobrej jakości, niż opony większe przeznaczone do naszego samochodu, ale o gorszych parametrach. Opona przeznaczona do naszego samochodu, ale nieco węższa, może kosztować nawet o połowę mniej niż przewidziana przez producenta, szersza. Zapewniam, że różnicy w komforcie jazdy nie będzie żadnej.

Gdzie kupować.

Kwestia gdzie kupować opony do samochodów rozgrzewa kierowców do czerwoności. Są dwie grupy, które wzajemnie się zwalczają. Pierwsza to zwolennicy kupowania w sklepach tradycyjnych, gdzie każdy może oponę dotknąć i sprawdzić przed zakupem. Zwolennicy takich sklepów uważają, ze ważny jest kontakt ze sprzedającym, który doradzi, pomoże w wyborze odpowiedniej opony. Opona jest zazwyczaj w tym samym dniu założona na koła i można już śmigać po drogach. Drugą opcją jest zakup w sklepie internetowym. Kupujący może nie ma możliwości dotykania opon, ale za to ma o wiele większy wybór. Na korzyść sklepów internetowych przemawia również cena opon, w której najczęściej są wliczone również koszty przesyłki. A jeśli chodzi o osobisty kontakt ze sprzedającym w sklepach klasycznych, to bardzo często można się spotkać z sytuacją, że sprzedający zamiast doradzić, pragnie sprzedać najdroższe opony, które nie będą pasowały do stylu naszej jazdy.

loading...

Porady dla czytelników

loading...
loading...