Wycieczki górskie dostarczają wielu niezapomnianych wrażeń. Piękno natury otaczające nas ze wszystkich stron oraz możliwość aktywnego spędzenia wolnego czasu sprawia, że miłośników górskich eskapad z każdym rokiem przybywa.

Nie możemy zapominać jednak, że góry posiadają także złowrogie oblicze i bywają niebezpieczne. Wyprawę należy zatem dokładnie zaplanować.

Przygotowania do wycieczki powinniśmy rozpocząć od sporządzenia odpowiedniego ekwipunku. W górach bardzo łatwo się zgubić, dlatego też powinniśmy wyposażyć się w mapę szlaków, którymi zamierzamy wędrować. Powinna ona zawierać informacje o czasie przejścia poszczególnych odcinków. To ułatwi nam oszacowanie, w jakim miejscu dokładnie się znajdujemy. Kompletując ekwipunek nie możemy zapomnieć również o właściwym ubiorze, który powinien być dostosowany do nagłych zmiany pogody i temperatury. Jest to koniecznością zwłaszcza wówczas, kiedy planujemy dłuższą trasę, a powrót ze szlaku może nam zająć kilka godzin. Najlepiej ubierać się warstwowo i w zależności od panującej wokół temperatury zakładać kolejne ubrania, lub je po prostu zdejmować. Nie należy zapominać o kurtce przeciwdeszczowej oraz polarowej bluzie nawet wówczas, kiedy synoptycy zapowiadają słoneczną pogodę. Wczesną jesienią warto zabrać ze sobą ciepłą czapkę, rękawiczki oraz grube skarpety na zmianę. Ważne jest również odpowiednie obuwie. Powinno być ono wysokie i chronić nasze kostki przed urazami. Najlepiej wybierać te na twardej podeszwie i wykonane z materiałów nieprzemakalnych.

Istotny jest również prowiant. Najlepiej wybierać napoje niegazowane i bezsmakowe. Po tych słodzonych może nam się chcieć bardziej pić. Można także przed wyjściem zaparzyć herbatę lub kawę i wlać ją do termosu. Nie zapominajmy również o kanapkach oraz czekoladzie, która doda nam energii.

Na koniec pamiętajmy o tym, aby przed każdym wyjściem pozostawić informację o tym gdzie się wybieramy i kiedy zamierzamy powrócić. W telefonach komórkowych koniecznie zapiszmy natomiast numer Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowie Ratunkowego (TOPR).

Źródło:

TOPR - Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

odzież survivalowa - adventuresquad.pl http://adventuresquad.pl/k/6/odziez