Zachwyca, zaskakuje i stwarza mnóstwo możliwości – sznurek bawełniany, chociaż niepozorny, pozwala wydziergać trwałe i efektowne ozdoby, praktyczne gadżety i stylową biżuterię. Wielu amatorów rękodzieła ma jednak problem z doborem odpowiedniego rozmiaru sznurka. Które motki sprawdzą się w Twojej robótce? Czytaj dalej i sprawdź, co musisz wiedzieć!

Sznurek bawełniany ma mnóstwo zalet

Najczęściej produkowany z bawełny, może być wyposażony w poliestrowy rdzeń - sznurek bawełniany jest dostępny w motkach, a jego cena najczęściej zależy od grubości splotu. Ze względu na to, że wykazuje takie same właściwości, jak bawełna (czyli higroskopijność, wytrzymałość, sprężystość i odporność na czyszczenie), może być wykorzystywany w różnych projektach. Najlepiej sprawdza się jako materiał na makramę, jednak rękodzielnicy chętnie dziergają z niego także inne elementy dekoracyjne – pufy, poszewki na poduszki, narzuty i dekoracyjne firany, a także – dywany, wiszące kwietniki i osłonki na doniczki. Ze sznurka bawełnianego chętnie korzystają również amatorzy mody, przygotowując niebanalne sznurowadła, oryginalną biżuterię lub torby, a także rękodzielnicy tworzący dla najmłodszych. 

Zastosowanie sznurka bawełnianego, a jego grubość

Uniwersalny charakter sznurka sprawia, że ten materiał cieszy się wciąż rosnącą popularnością, a prostych i bardziej skomplikowanych splotów chętnie próbują również ci, którzy dotąd z rękodziełem nie mieli do czynienia. Problem z wyborem odpowiedniej grubości sznurka bawełnianego mają zwłaszcza początkujący. Który sprawdzi się w Twoim projekcie?

Sznurek bawełniany 5 mm – kiedy warto po niego sięgnąć?

Sznurek bawełniany 5 mm to jeden z tych sznurków, po który najchętniej sięgają rękodzielnicy. Odpowiedni do pracy z drutami lub szydełkiem 7 – 10 mm, okaże się idealny, jeśli zamierzasz wydziergać dywan (i jesteś świadomy jego wagi!), dywan ażurowy, kosze i koszyki (ze względu na grubość sznurka, odpowiednie do przechowywania wyłącznie suchych przedmiotów), a także – torebkę, plecak albo makramę. Ze sznurka 5 mm powinni skorzystać również ci, którzy planują efektowne poszewki na poduszki lub stylowe maty na stół. 

Sznurek bawełniany 3 mm – idealny dla mniejszych robótek

Jeśli chcesz, żeby robótka była nieco lżejsza, sięgnij po sznurek bawełniany 3 mm. Korzystając z niego, wydziergasz efektowne i praktyczne dywany, torby i plecaki o m niej wyraźnym splocie, a także – miękkie i sprężyste poszewki na poduszki i makramę – zwłaszcza jeśli nie zależy Ci na rozczesywaniu końcówki sznurka.