Wędkarstwo to sport, który zdobywa coraz większą popularność. Nie można się dziwić - to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu i doskonały relaks nad wodą. Dobrej jakości wędka to podstawa, jednak warto również wiedzieć, jakie kołowrotki będą najlepsze. Odpowiedni sprzęt może znacząco wpłynąć na jakość połowu. W dzisiejszym artykule dowiesz się, jak działa kołowrotek, jak go dobrać do wędki i jaki wybrać na grunt, a jaki na spławik.

Sposób działania kołowrotków 

Każdy doświadczony wędkarz wie, jak istotnym elementem wyposażenia jest kołowrotek.  Służy do przechowywania żyłki w wędce, która jest nawinięta na szpulę. Dzięki niemu możesz ją precyzyjnie rozwinąć, a następnie holować i wyciągnąć złowioną rybę. To również ten element, który pomoże Ci zapobiec zerwaniu się żyłki. Kołowrotki, które dostaniesz np. w sklepie Barduta, są wykonane z aluminium lub grafitu, co sprawia, że są wytrzymałe i odporne na uszkodzenia. 

Kołowrotek na spławik – cechy, które powinien mieć dobry sprzęt 

Jedną z najpopularniejszych metod połowu jest wędkarstwo spławikowe. Jednak, aby było ono skuteczne, należy zadbać o dobrej jakości kołowrotek, który będzie posiadał następujące cechy: 

- niewielkie wymiary i waga – jest to szczególnie istotne podczas łowienia odległościowego. Wybierz kołowrotek o numeracji do 1500, 

- przedni hamulec – prosta i lekka konstrukcja pozwoli Ci na precyzyjne działanie, szczególnie gdy złowisz duży okaz, 

- ruchoma lub stała szpula – którą z nich wybierzesz, zależy od rodzaju łowiska oraz wielkości ryb, na które polujesz, 

- wolny bieg – dzięki niemu nastąpi poprawne rozłączenie mechanizmu ze szpulą, a tym samym zmniejszysz opór podczas brania. 

Jakie kołowrotki na grunt będą najlepsze? 

Jest kilka cech, które powinien mieć dobrej jakości kołowrotek na grunt, a najlepiej, by posiadał je wszystkie. Podobnie jak w przypadku wędkarstwa spławikowego, tak i tutaj musisz wziąć pod uwagę łowisko i rodzaj ryb. Wybierz, sprzęt, który będzie posiadał następujące elementy:

- hamulec walki – automatyczna blokada hamulca, bardzo przydatna podczas wyciągania dużych ryb, 

- ruchoma szpula – oś kołowrotka jest tu ułożona prostopadle do wędziska, dzięki czemu zyskuje wytrzymałą i stabilną konstrukcję, 

- tylny hamulec – pomoże Ci w regulowaniu żyłki podczas holowania ryby, 

- wolny bieg – dzięki niemu będziesz miał możliwość poluzowania żyłki podczas połowu. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kołowrotka? 

Przy jego zakupie zwróć uwagę na kilka parametrów. Pierwszy z nich to pojemność szpuli: czyli ilość żyłki, która mieści się w kołowrotku, a powinna być dostosowana do łowiska i gatunku ryb. Następny to przełożenie, czyli wartość, która pomaga określić ilość obrotów szpuli podczas jednego obrotu korby. Zwróć również uwagę na jego ciężar oraz ilość łożysk, dzięki temu dokładnie dobierzesz kołowrotek do swoich potrzeb i posiadanej wędki. 

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki