Łąki kwietne to absolutny hit ostatnich lat. Ich estetyzm oraz funkcje praktyczne doceniają nie tylko osoby, które zakładają swój ogród, ale także ci, którzy zajmują się aranżacją przestrzeni miejskiej. Ponadto, łąki kwietne coraz częściej można dostrzec na balkonach i tarasach. Poznaj powody, dlaczego warto założyć kwietną łąkę!

Łąka kwietna jako unikalna dekoracja

 

Bezdyskusyjnie, łąki kwietne zachwycają swoimi kolorami, różnorodnością odmian kwiatów, a także oryginalnością. Balkon czy taras z łą kwietną na pewno wyróżni się na tle tych, które zostały udekorowane popularnymi pelargoniami czy bratkami. Z kolei ogród, w którym zasiano łąkę kwietną na pewno wyróżni się na tle równo przystrzyżonych, wręcz nieco nudnych, trawników. 

 

Łąka kwietna sposobem na smog

Unikalne, precyzyjnie dobrane mieszanki roślin o szorstkich, lepkich liściach to zwykle smogówki. Można je znaleźć w specjalistycznych sklepach, takich jak panilaka.pl. Te drobne ziarenka, z których wyrastają piękne kwiaty, mają w sobie niezwykłą moc. Moc oczyszczania powietrza z pyłu PM2,5, podobnie jak drzewa. Łąki kwietne antysmogowe rosną coraz częściej w miastach: przy rondach, ruchliwych ulicach,. Nie ma jednak przeciwwskazań do tego, by wyrosły również i w naszym ogrodzie i filtrowały powietrze, którym oddychamy. 

 

Kwietna łąka to kwintesencja ekologii

Zacznijmy od tego, że kwietna łąka jest mało wymagająca. Nie trzeba do jej wzrostu korzystać z pestycydów, nie trzeba także zużywać hektolitrów wody. Jej system korzeniowy jest mocno rozwinięty, a rośliny łąk kwietnych są odporne i wytrzymałe. Dodatkowo, łąki kwietne stanowią schronienie, oazę dla wielu gatunków zwierząt: małych ssaków, płazów. najważniejsze jednak jest to, że są one bazą pokarmową dla zapylaczy. Problem wymierania pszczół jest powszechnie znany, mówi się o nim coraz więcej i coraz głośniej. Łąki kwietne są sposobem na zminimalizowanie szkód, jakie człowiek przynosi przyrodzie, a także na ratunek pszczół, motyli i innych zapylaczy. Aranżacja przestrzeni we własnym ogrodzie zawsze wiąże się z wieloma dylematami, rozterkami. Pojawia się fuzja pomysłów, rozwiązań. Często pojawiającym się pytaniem jest to, czy lepiej zdecydować się na trawnik czy coraz bardziej popularną łąkę kwietną? Podpowiadamy, jakie są najważniejsze korzyści związane z wybraniem drugiego rozwiązania. 

 

Łąki kwietne to oaza nie tylko dla owadów: motyli, trzmieli, pszczół. To także miejsce, w którym schronienie znajdą małe gady, ssaki. To nieskażona chemia, przyjazna przestrzeń, pełna życia i kolorów! Przekonaj się- zasiej własną łąkę już teraz. 

undefined