Jeśli planujesz zacząć nowe hobby i na Twojej liście znalazły się robótki ręczne, to z pewnością zastanawiasz się, co na początek będzie prostsze – robótki na drutach czy szydełkowanie? Obie metody pozwalają na użycie podobnych materiałów i akcesoriów, jednak techniki są całkowicie odmienne, dlatego też jedna z nich jest łatwiejsza. Która? Czytaj dalej!

Co łączy robótki na drutach i szydełku?

Zarówno robienie na drutach, jak i szydełkowanie to hobby dla osób w każdym wieku, niezależnie od płci i upodobań. Niesie za sobą wiele pozytywów – m.in. obniża stres, pozwala się zrelaksować, pobudza kreatywność i logiczne myślenie, a także uaktywnia mięśnie naszych dłoni. Obie metody będą świetnym rozwiązaniem dla palaczy chcących zerwać z nałogiem – wciągają podobnie jak dobra książka – nie chcemy się oderwać, szczególnie gdy widzimy efekty naszej pracy i tym samym przeczekujemy głód nikotynowy.

Tanie włóczki – dla miłośników drutów i szydełek

Robótki na drutach i szydełku łączy materiał, ponieważ dziergać da się z tych samych włóczek i kordonek. Gamy kolorów i typów włókien jest naprawdę wiele, co zauważyć można, przeglądając sklep z włóczkami Zamotane i jego ofertę internetową na: https://zamotane.pl, gdzie znajdziemy i materiały, i narzędzia pracy. Dzięki tej różnorodności i łatwości w dostępie do wszystkich potrzebnych akcesoriów projekty stają się oryginalne i przyciągają uwagę, a wiele osób swoje wyroby sprzedaje i zarabiają na swoim hobby.

Podstawowe różnice

Pierwszą i główną różnicą jest samo narzędzie pracy. W przypadku drutów, mamy ich dwa lub więcej, natomiast szydełko jest jedno, a co za tym idzie, musimy opanować ruchy jedynie jednej ręki, a nie obu, jak przy dzierganiu na drutach. Ostre zakończenia drutów utrudniają lekko nabieranie włóczki, natomiast dzięki haczykowi w szydełku, wszystko idzie sprawniej i jednocześnie szybciej, więc gdy zamówiono u nas jakąś robótkę na już, to lepiej wybrać właśnie szydełkowanie. Jest to też duży plus dla osób początkujących, ponieważ długie oczekiwanie na rezultaty może zniechęcić do dalszego rozwoju.

Ilość i rodzaje oczek to kolejna różnica. Robiąc na drutach mamy tylko dwa rodzaje oczek: prawe i lewe, natomiast przy szydełkowaniu jest ich dużo więcej. Inny aspekt dotyczący również techniki to to, że na szydełku pilnujemy i skupiamy się jedynie na tym, oczku, w które akurat mamy wbity haczyk. Przy drutach uważać trzeba na wszystko, co mamy nawleczone, bo gdy robótka zacznie nam się zsuwać z druta, okaże się, że całość zajmie nam jeszcze więcej czasu. Szydełkowanie daje więcej możliwości bez zmiany rozmiaru narzędzia – tym samym zrobimy torebkę, sukienkę i przytulankę - a w przypadku drutów ich grubość (oraz grubość włóczki) to wyznacznik kształtu robótki.

Oczywiście każdy trudniący się robótkami ręcznymi będzie miał swoją opinię, jednak podsumowując różnice oraz specyfikę pracy z drutami i z szydełkiem, to szydełkowanie wydaje się łatwiejsze – szczególnie na początku, gdy dopiero zaczynami naszą przygodę. Warto spróbować obu metod i zajmować się nimi naprzemiennie lub nawet łączyć je ze sobą – to pozwoli na osiągnięcie niepowtarzalnych efektów!