Mimo tego, że jesteśmy członkami Unii Europejskiej, na tle wielu krajów polskie przepisy są łagodniejsze w kwestii obowiązkowego wyposażenia samochodu. Wielu z nas może zaskoczyć, że nie jest obowiązkowe np. koło zapasowe (choć kupując np. opony Cinturato P7, często dobieramy piątą oponę zapasową). Co zatem koniecznie musi znaleźć się w naszym pojeździe?

Czy warto kupić dodatkową oponę (np. jeśli postawiliśmy na opony Cinturato P7)?

Oczywiście zadając sobie pytanie, czy warto posiadać oponę zapasową, odpowiedź może być tylko jedna: zdecydowanie warto. Niemniej trzeba mieć świadomość, że w polskich przepisach nie znajdziemy zapisku o tym, jakoby koło zapasowe (czy dojazdowe) stanowiło obowiązkowy element wyposażenia samochodu. Jeżeli jednak już chcemy je dobrać, to w jaki sposób?

Najpopularniejszym sposobem (i chyba najbardziej optymalnym) jest dobór takiego samego koła zapasowego, co opony założone na nasz pojazd. Jeżeli więc np. kupiliśmy opony Cinturato P7, zdecydowanie warto, by koło zapasowe było takie samo. W razie ewentualnej awarii opony będziemy mogli dość szybko wrócić do swojej podróży. Alternatywą może być ewentualnie koło dojazdowe.

Gaśnica – zawsze pod ręką!

Obowiązkowym wyposażeniem samochodu jest natomiast gaśnica. Powinna ona mieć pojemność przynajmniej jednego kilograma i być oznaczona jako gaśnica ABC. Co ważne, gaśnica musi znajdować się w miejscu łatwo dostępnym, czyli np. pod siedzeniem pasażera, a nie w bagażniku. Gaśnica powinna przejść coroczną kontrolę techniczną.

Trójkąt ostrzegawczy – obowiązkowy!

Obowiązkowe jest także wyposażenie samochodu w trójkąt ostrzegawczy. Oczywiście ważne, by był to trójkąt o odpowiednich właściwościach, wielkości i odpowiedniej powierzchni odblaskowej. Musi być przy tym zgodny z europejską normą i posiadać ważną homologację. Trójkąt należy rozstawić niemal każdorazowo, gdy kierowany przez nas samochód ulegnie awarii na drodze publicznej.

Jakie wyposażenie WARTO mieć w samochodzie?

Mimo tego, że obowiązkowe wyposażenie samochodów w Polsce nie jest rozległe, warto zaopatrzyć się w większą jego ilość. Wspominaliśmy, że np. kupując nowe opony (np. opony Cinturato P7), powinno się kupić dodatkowo koło zapasowe. Poza tym, z pewnością przydatna będzie kamizelka odblaskowa, dzięki której będziemy lepiej widoczni w czasie wykonywania jakichś czynności w nocy.

Zdecydowanie warto postawić też na apteczkę samochodową spełniającą normę DIN 13164 – czyli w apteczkę, która jest obowiązkowym wyposażeniem pojazdu w wielu krajach zagranicą. Nie trzeba oczywiście przekonywać, że posiadanie takiej apteczki jest w naszym interesie, ale może też pozwolić na udzielenie pierwszej pomocy innym uczestnikom ruchu.

Dodatkowe żarówki, linka holownicza – także mogą się przydać

Mało który kierowca wozi zapasowe żarówki, a szkoda – nie ma bowiem nic bardziej uciążliwego, niż spalona żarówka w godzinach wieczornych. Wprawdzie w niektórych samochodach wymiana żarówek jest bardzo utrudniona, jednak w przypadku większości modeli nie należy ona do uciążliwych zadań.

Linka holownicza także może się przydać – albo nam, albo innym kierowcom. Nigdy nie wiemy, kiedy coś przytrafi się naszemu samochodowi, ani kiedy naszej pomocy będzie potrzebował ktoś inny. Warto ją mieć szczególnie, jeżeli nasze auto wyposażone jest w hak holowniczy.

Nie bagatelizuj wyposażenia samochodu!

Pamiętaj, by wyposażając swój pojazd nie kierować się wyłącznie przepisami prawa i mieć w swoim samochodzie coś więcej, niż tylko gaśnicę czy trójkąt. Z pewnością przyda się koło zapasowe (np. opony Cinturato P7), zestaw zapasowych żarówek, apteczka, czy nawet kamizelka odblaskowa. To naprawdę niewielkie koszty, a rzeczy te mogą wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa!