Storczyki są bardzo popularnym roślinami ozdobnymi. Najchętniej kupowany Phalaenopsis jest bardzo wdzięczną i stosunkowo prostą w uprawie i pielęgnacji rośliną. Nie mają wyszukanych wymagań co do środowiska, są też dość tolerancyjne, jeśli zapomnimy je podlać lub nakarmić. Storczyki te znajdziemy w każdej kwiaciarni, często też w marketach budowlanych i w dużych sklepach sieciowych.

Cambria – rośliny mniej znane

Nazwą Cambria określa się storczyki hybrydowe. Są to rośliny o niezwykłej urodzie, naturalnie nie występują w żadnym miejscu na kuli ziemskiej. Zostały stworzona przez człowieka jako mieszańce międzygatunkowe. Storczyki te mają cechy krzyżujących się ze sobą roślin rodzicielskich. Często w krzyżówkach wykorzystywano storczyka Jęzatkę. Ten urodziwy storczyk naturalnie występuje w lasach Ameryki Środkowej. Te dane są dla wielu hodowców Cambrii wskazówką jak pielęgnować swoje okazy. Tropikalne rośliny zazwyczaj potrzebują dużej wilgotności powietrza. Storczyki to epifity, czyli gatunki, które w naturze rosną na innych roślinach traktując je jako podpory. Storczyki posiadają korzenie powietrzne, wystające z nad doniczki korzenie służą roślinie do pobierania wilgoci z powietrza. Ich wygląd jest dla nas wskazówką czy roślina ma wystarczającą ilość wody.

Wymagania siedliskowe

Storczyki z rodzaju Cambria potrzebują miejsca bez przeciągów. W takim miejscu temperatura powinna być umiarkowana przez cały rok. Jeśli mamy taką możliwość to zapewnijmy im niższe temperatury w nocy oraz w czasie zimy. Nie należy stawiać doniczki z rośliną w bezpośrednim i ostrym słońcu, ponieważ liście i kwiaty mogą ulec uszkodzeniu. Wygląd rośliny pokaże nam, czy wybraliśmy jej dobre siedlisko. Jeśli liście będą jaskrawozielone znaczyć to może, że roślina ma za mało światła słonecznego. Kolor czerwony oznacza, że roślina narażona jest na zbyt intensywne promieniowanie. Wilgotność powietrza, w której storczyki czują się najlepiej to ponad 40%. W czasie upałów oraz w okresie grzewczym trudno zadbać o takie nasycenia parą wodną powietrza – konieczne jest delikatnie zwilżanie storczyków. Roślin tych raczej nie podlewamy, ta wiadomość może być dla niektórych szokująca, ale storczyk lepiej rośnie, kiedy jest systematycznie zanurzany w miękkiej wodzie. Zwykle wystarczy raz na tydzień zanurzać doniczkę na 20 minut, po tym czasie odstawiamy pojemnik z wodą pozwalając korzeniom obcieknąć. Nie zaleca się używać wody z kranu, najlepsza woda to woda źródlana albo filtrowana za pomocą odwróconej osmozy. W okresie kwitnienia rośliny powinny być odżywiane. Nawóz do storczyków musi zawierać wszystkie niezbędne makro- i mikroskładniki. Dobrym pokarmem jest Odżywka do storczyków Target, jeśli jednak zdarza nam się zapominać o regularnym nawożeniu możemy zastosować pałeczki nawozowe, jedna dawka nawozu działa zwykle przez sto dni.

Przesadzanie hybryd

Mieszańce hybrydowe należy stosunkowo często przesadzać. Robimy to regularnie nie tylko ze względu na szybkie rozrastanie się rośliny, ale także ze względu na gromadzenie się w podłożu patogenów. Wszystkie rośliny kwitnące przesadza się w okresie ich spoczynku.