Kaski otwarte, szczękowe, integralne, crossowe znacznie różnią się między sobą. Zapewniają również inny stopień bezpieczeństwa. Przeznaczone są do określonego rodzaju jazdy. Oczywiście bez kasku nie ma w ogóle po co wsiadać na motor, jest to duże zagrożenie, nawet podczas krótkiej przejażdżki poza domem. Na pewno nie warto tak ryzykować. Poza tym motocyklista nie zakładając kasku naraża się na możliwość otrzymania mandatu. W artykule przedstawimy najważniejsze cechy kasków otwartych oraz alternatywy dla tego modelu.

Najważniejsze cechy kasków otwartych

Patrząc na kaski otwarte od razu rzuca się w oczy brak części szczękowej. Ma to swoje konsekwencje - zarówno pozytywne, jak i negatywne. Przede wszystkim są mniej bezpieczne od innych rodzajów kasków. Natomiast brak szczęki powoduje, że kask jest o wiele lżejszy, a podczas jazdy można odczuć powiew świeżego powietrza. Zapewniany jest odpowiedni stopień wentylacji.

Kaski otwarte polecane są posiadaczom skuterów i chopperów, podczas jazdy w trakcie której nie są osiągane wysokie prędkości, maksymalnie 50-60 km/h. Przy szybszej jeździe ich używanie może okazać się niebezpieczne.

Należy zauważyć, że podobnie jak inne rodzaje kasków, modele otwarte posiadają zalety oraz wady, które przedstawiamy poniżej.

Zalety kasków otwartych

  • są lekkie, waga sięga około 1300 gram,
  • mają otwartą budowę, dlatego zapewniają odpowiedni poziom wentylacji,
  • idealnie sprawdzą się podczas powolnej jazdy miejskiej,
  • dobrze, jeśli posiadają blendę przeciwsłoneczną,
  • warto jest poszukać modelu, który posiada przedłużaną szybkę.

Wady kasków otwartych

  • zapewniają słaby poziom bezpieczeństwa,
  • są słabo wygłuszone.

Należy jednak pamiętać o tym, że kask trzeba dobierać zgodnie z rodzajem wykorzystania. Tak jak zostało to wcześniej omówione, modele te sprawdzą się podczas jazdy, w trakcie której nie są osiągane duże prędkości. Należy zauważyć, że nawet podczas powolnej jazdy wymagane jest posiadanie kasku. Na niebezpieczeństwo można narazić się nie tylko podczas upadku, ale również samej jazdy - jeśli owad lub meszek wpadnie do oko może dojść na naprawdę groźnej sytuacji, nie wspominając o urazie oka.

 

Ile kosztuje kask otwarty?

Ceny kasków otwartych są bardzo zróżnicowane. Bezpośrednio wpływa na to jakość użytych materiałów. Na uwagę zasługuje technologia bezszwowego wnętrza, które jest wyjmowane. To dość innowacyjne rozwiązanie, bardzo ciekawe, wpływające na komfort jazdy. Należy pamiętać o tym, że niektóre kaski mogą być cięższe od pozostałych. Tańsze odpowiedniki najczęściej wykonane są z plastiku, natomiast renomowani producenci oferują kaski wykonane z nowoczesnych i wytrzymałych materiałów, np. włókna węglowego.

 

Czy warto zakupić kask orzeszek?

Na rynku dostępne są kaski tzw. orzeszki. Są to modele w stylu retro, które bardzo ciekawie się prezentują. W zasadzie nie stanowią żadnej ochrony, dlatego nie jest zalecane ich noszenie nawet podczas powolnej przejażdżki. Mają bardziej walor estetyczny, niż jakikolwiek inny. Należy zwrócić uwagę na fakt, że kask przede wszystkim ma zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa podczas jazdy.

Alternatywy dla kasku otwartego

  • kaski integralne: cieszą się ogromną popularnością wśród motocyklistów. Z pewnością ma na to wpływ funkcjonalność tych modeli - idealnie sprawdzą się podczas jazdy szosowej i miejskiej. Zapewniają odpowiedni poziom bezpieczeństwa,
  • kaski szczękowe: różnią się od integralnych tym, że posiadają otwieraną szczękę, dzięki czemu są bardziej funkcjonalne. Należy jednak pamiętać o tym, że w porównaniu z kaskami integralnymi są nieco cięższe,
  • kaski enduro: przeznaczone do używania podczas jazdy wyczynowej. Mają dość mocno zabudową szczękę, wysuniętą oraz charakterystyczny daszek.

Wybierając dany model kasku należy dokładnie zapoznać się z informacjami o nim, przede wszystkimi dotyczącymi materiałów, z których został wykonany, stopnia bezpieczeństwa, jaki zapewnia, dodatkowymi funkcjami, np. filtrami przeciwpyłowymi.

Kaski otwarte oraz inne modele spełniające normy bezpieczeństwa można znaleźć w ofercie renomowanego producenta Schuberth.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki