Już od dłuższego czasu można zaobserwować wszechobecny trend na witalność oraz cały wachlarz możliwości jakie serwują siłownie i kluby fitness w walce o wymagającego klienta. Jedną z dostępnych opcji na zadbanie o zdrową sylwetkę są ćwiczenia z popularnym "czajnikiem". Mowa oczywiście o Kettlebell. Dla niezorientowanych - ten przybór ćwiczebny przypomina spłaszczoną u podstawy kulę do kręgli z dużym uchwytem w górnej części.

Wycinek z historii

Początki "czajnika" sięgają starożytnej Grecji, gdzie wykorzystywany był do szkolenia wojowników. W czasach nowożytnych, w okolicach XVIII wieku znalazł swoje pośrednie zastosowanie w rosyjskim rolnictwie, gdyż używano go w charakterze odważnika do ważenia zboża. W połowie XIX wieku Giru (rosyjska nazwa Kettlebell) zostało zaprezentowane, jako atrybut do treningu siłowego. Powstały nawet specjalne sale do podnoszenia ciężarów. Z uwagi na wojnę rozwój Kettlebell w zachodniej Europie został mocno zahamowany. Rosyjskie Giru nieprzerwanie używane było w treningu m.in. sztangistów. Światowy renesans czajnika przypada na okres powojenny, ale tak na prawdę to właśnie teraz przedmiot robi największą furorę.

Gdzie to kupić?

Całe mnóstwo producentów i szeroki asortyment ciężaru sprawia, że trening z czajnikiem może stać się zróżnicowany i ciekawy. Jeśli chciałbyś zakupić Kettlebell sklep dla sztangistów wydaje się być miejscem idealnym. Fachowa porada eksperta powinna rozwiać wszelkie wątpliwości. Raczej odradzamy kupno przedmiotu na portalach aukcyjnych, gdyż koszt wysyłki, ze względu na wagę, może być po prostu zbyt wysoki.

Wybór odpowiedniej "drogi" treningowej

Hardstyle Kettlebell - twórcą tego treningu jest Pavel Tsatsouline, a najważniejsze zdolności motoryczne jakie kształtuje to: siła, wytrzymałość i moc. Arcyważnym punktem jest skupienie się na poprawnym wykonywaniu ćwiczeń przy użyciu odlewanych odważników różnej wagi.

Kettlebell Sport - dwubój siłowy (podrzut, rwanie) wykonywany odważnikami o jednakowej wadze, którego głównym celem jest rywalizacja zawodnicza.

Fitness Kettlebell - ćwiczenia wykonywane przy użyciu czajników o bardzo małej wadze, głównie używany jako urozmaicenie dla typowych atrybutów treningowych.

Niezależnie od wyboru swojej opcji treningowej, Kettlebell może pełnić funkcję alternatywnego przyboru, aby trening doświadczonego, ale również początkującego zawodnika nie przesiąkał monotonią.

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły