Czajnik elektryczny ma szereg zalet, które sprawiają, że jest lepszy od tradycyjnego i niemal zupełnie wyparł go z rynku. W sklepach pojawia się w kilku modelach, które różnią się cenami i funkcjonalnością. Jaki wybrać, by przyrządzać najlepsze napoje – smaczne i zdrowe?

Czajnik mały, średni czy duży?

Wbrew pozorom nie jest to pytanie banalne. Od pojemności czajnika zależy, ile wody będziemy mogli zagrzać podczas jednego cyklu, a co za tym idzie ile napojów przyrządzimy oraz… ile zapłacimy!

Najpojemniejsze czajniki mogą zmieścić przeszło 2 litry wody. Ponieważ jedna szklanka ma 250 ml, a kubek nawet 300 ml, litrowy czajnik wystarczy do przygotowania napojów dla 3-osobowej rodziny. Tak duży czajnik dla samotnej osoby, która rzadko przyjmuje gości, okaże się zbytkiem. Nadmiar zagotowanej wody będzie się ochładzał – zostanie niewykorzystany. Jeśli osobę tą najdzie ochota na herbatę czy kawę, będzie musiała zagrzać wodę od nowa, czyli zapłaci dwukrotnie.

2_czajnik-elektryczny-–-jaki-wybrac.jpg

Warto też pamiętać, że poza maksymalną ilością wody w czajniku istnieje też minimalna. Wlanie mniejszej ilości lub włączenie czajnika bez wody może poskutkować zepsuciem go. Niektóre modele mają wbudowany specjalny czujnik, który uniemożliwia włączenie pustego urządzenia – jeśli wiesz, że zdarza Ci się zapomnieć o sprawdzeniu poziomu wody, wybierz właśnie takie.

Jaka grzałka jest najlepsza?

W nowoczesnych czajnikach elektrycznych do wyboru mamy trzy dwa rodzaje grzałek: spiralne i płytowe.

  • Grzałka spiralna to starszy typ grzałki. Wymaga zachowania większej ostrożności, ponieważ do poprawnego działania czajnika konieczne jest wlanie co najmniej 400 ml wody – grzałka musi zostać przykryta. Urządzenia oparte na niej mają od 200 do 2200 W. Łatwiej się uszkadzają, a także szybciej osadza się w nich kamień (przywiera do grzałki). Są za to atrakcyjniejsze cenowo od płytowych i cichsze.
  • Grzałka płytowa jest nowocześniejsza i lepsza, choć droższa. Tu minimalna ilość wody wynosi od 100 ml. Czajnik zużywa więcej energii, ale też jest wydajniejszy: ma moc od 600 do nawet 3100 W. Do ukrytej pod płytą grzałki nie dociera woda, dzięki czemu nie osadza się na niej kamień, a urządzenie może cieszyć się dłuższą żywotnością. Czyści się je łatwiej. Porady, jak najszybciej usunąć kamień z czajnika, znajdziesz w artykule: Jak wyczyścić czajnik elektryczny z kamienia?.

    3_czajnik-elektryczny-–-jaki-wybrac.jpg

Jaki materiał obudowy wybrać?

Nie mniejsze znaczenie od typu grzałki ma materiał wykonania czajnika elektrycznego. Najtańszy i podstawowy to oczywiście tworzywo sztuczne. Wykonane z niego urządzenie jest lekkie, a także nie nagrzewa podczas pracy tak bardzo, jak odpowiednik z metalu. Do wad należy fakt, że łatwiej je uszkodzić, a często także niezbyt ciekawie wygląda (czajnik prezentuje się odpowiednio do ceny). W urządzeniu z tworzywa sztucznego woda smakuje gorzej: czuć w niej plastik.

Lepsze jakościowo, ale i droższe są czajniki ze stali nierdzewnej. Charakteryzuje je wyższa waga oraz fakt, że podczas pracy bardzo się nagrzewają – można się oparzyć! Z drugiej strony dłużej trzymają ciepło, więc jeśli zapomnimy zalać herbatę tuż po zagotowaniu wody, będziemy mogli zrobić to po kilku minutach bez szkody dla właściwości i smaku napoju.

Najnowocześniejsze są czajniki szklane i ceramiczne – ich ceny są adekwatnie najwyższe. Łatwo je czyścić i są najlepsze dla zdrowia, a gotowana w nich woda nie ma posmaków. Wyglądają bardzo ładnie, więc sprawdzą się w nowoczesnej i zadbanej kuchni. Czajniki szklane bardziej się nagrzewają od ceramicznych, a także są podatniejsze na uszkodzenia.