Wstąpienie w związek małżeński i założenie własnej rodziny sprawia, że musisz zająć się wszystkimi codziennymi sprawami. Po raz pierwszy jesteś zobowiązany zadbać również o domowe finanse. Czy da się zoptymalizować koszty życia? Jeśli tak, to jak to zrobić?

Mieszkanie

Poszukiwanie odpowiedniego lokum warto zacząć sporo wcześniej, dzięki czemu będziemy mogli trafić na dobrą okazję. Przykładowo, ktoś wyjeżdża za granicę i chce szybko i tanio wynająć swoje mieszkanie. Jeśli mamy stałe dochody i pewną pracę, nie ma się co zastanawiać. Druga taka okazja może się nie zdarzyć.
Swoich czterech kątów warto szukać także nieco dalej od miejsca pracy. Po pierwsze, ceny wynajmów mogą być bardzo korzystne, a po drugie na paliwo zawsze można wziąć fakturę, dzięki czemu będziemy mogli to sobie później odliczyć.
Ponadto nie bójmy się negocjować. Dla wynajmującego te kilkadziesiąt złotych nie zrobi różnicy, podczas gdy dla nas będzie znaczące.

Zakupy

Warto wcześniej z żoną czy mężem ustalić, że zakupy będziecie robić większe, ale rzadziej. Dzięki temu zaoszczędzicie na nieplanowanych wydatkach (nie kupicie niepotrzebnych "pierdół" tylko dlatego, że coś wam nagle wpadło w oko). Przed zakupami zróbcie dokładną listę najpotrzebniejszych rzeczy, które faktycznie są wam niezbędne. Dobrym pomysłem jest kupienie większej ilości takich produktów, z których będziecie mogli zrobić obiad na kilka dni.
Opłaca się także szukać tańszych zamienników popularnych marek. Jest wiele produktów, które można kupić o kilka lub kilkanaście złotych taniej, a ich jakość często nie ustępuje tym droższym.

Pożyczka

Gdy czekają nas nadprogramowe wydatki (np. remont, kupno używanego samochodu, wyprawka dla dziecka), warto rozważyć zaciągnięcie pożyczki. Jeśli nie wiesz, jaka będzie najkorzystniejsza, sprawdź w ratkomat.pl. Jest to dobry sposób na załatanie dziur w domowym budżecie, pod warunkiem, że będziemy w stanie szybko spłacić zobowiązanie. Warto dokładnie to wcześniej przeanalizować. Należy pamiętać, że skutki opóźnienia w spłacie kredytu i pożyczki mogą być nieprzyjemne.