Kredyt hipoteczny wiąże się z poważnym zobowiązaniem finansowym na wiele lat. Decyzja o jego podjęciu powinna być przemyślana na spokojnie i bez nerwów. Przedstawiamy 7 przydatnych rad dla osób, które myślą o wzięciu kredytu hipotecznego.

1. Dobrze się zastanów

Kupując mieszkanie na kredyt trzeba liczyć się z tym, że raty będziemy spłacać nawet przez 30 lat. Przez ten cały okres będziemy zobowiązani do regularnej spłaty rat kapitałowo-odsetkowych, które nie są małe. Wbrew pozorom, aby być szczęśliwą osobą mieszkanie nie jest konieczne, jednak nic nie cieszy bardziej niż bycie na swoim.

2. Sprawdź czy stać Cię na kredyt

Podpisując umowę z bankiem automatycznie zgadzamy się na to, że spory procent naszej comiesięcznej wypłaty będzie opłacał nasz kredyt. Zanim podejmiemy decyzję o zaciągnięciu kredytu pomyślmy czy faktycznie przez X lat będziemy w stanie spłacać raty. W obecnych czasach przez tak długi okres ciężko jest utrzymać się na jednym stanowisku pracy. Trzeba pomyśleć o tym, czy mamy wystarczające umiejętności i doświadczenie, aby w przypadku utraty obecnej pracy w miarę szybko znaleźć nowe zatrudnienie, które pozwoli na dalszy byt oraz spłatę rat.

3. Zbuduj pozytywną historię w BIK

BIK to Biuro Informacji Kredytowej, czyli organizacja, która zbiera i przetwarza dane dotyczące dłużników. Jeżeli w swojej historii mamy już kilka kredytów to na pewno widniejemy w rejestrze. Dla banku osoby, które mają historię kredytową w BIK i pokazuje ona, że terminowo uregulowały poprzednie zadłużenia są bardzo dobrymi klientami. Brak jakichkolwiek wpisów w BIK wbrew pozorom nie jest korzystnie traktowany przez bank.

Jeżeli na swoim koncie mamy inne zadłużenia to uregulujemy je jak najszybciej.

4. Wybór waluty

Zapożyczajmy się w walucie, w której zarabiamy. Dzięki temu unikniemy sporego ryzyka, jakim jest ryzyko kursowe waluty.

5. Przeczytaj dokładnie umowę

Decyzja zapadła – bierzemy kredyt! Najważniejszą rzeczą w tym całym procesie jest dokładne przeczytanie oraz analiza umowy. Nie śpieszmy się z tym. Zwróćmy uwagę na to, czy nie ma w niej żadnych zapisów mówiących o dodatkowych kosztach wynikających np. z nieobowiązkowego ubezpieczenia, za które przyjdzie nam zapłacić po podpisaniu umowy. Jeżeli któryś z punktów nie jest jasny to nie bójmy zapytać się przedstawiciela banku o co dokładnie chodzi.

6. Sprawdź kilka banków

Obecnie każdy bank w swojej ofercie ma kredyt hipoteczny. To ogromny plus dla potencjalnego kredytobiorcy, ponieważ konkurencja napędza rynek, dzięki czemu my – klienci – mamy możliwość wyboru oraz uzyskania lepszych warunków.

7. Negocjuj

Bardzo ważna rzecz, o której często się zapomina. Zaciągając kredyt na dużą kwotę mamy prawo negocjować z bankiem. O tyle o ile nie mamy wpływu na stawkę WIBOR 3M to mamy możliwość negocjacji marży banku. Nie bójmy się rozmów! Nawet jeżeli uzyskamy odrobinę lepsze warunki niż na początku to nasz budżet domowy nam za to podziękuje. Sprawdź najlepsze oferty kredytów hipotecznych na Total Money.

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły