Zdobywanie praktycznej wiedzy na temat finansów jest chyba priorytetową kwestią, patrząc na zarządzanie środkami pieniężnymi w przyszłości. Okazuje się, że polska młodzież dowiaduje się o funkcjonowaniu produktów bankowych najczęściej z reklam.

Dopiero później jako źródło wiedzy wymieniana jest szkoła oraz rodzice. Im wcześniej młody człowiek nauczy się sprawnie gospodarować pieniędzmi, tym większy sukces finansowy może osiągnąć w życiu dorosłym.

Stanowisko banku

Instytucje bankowe coraz częściej dostrzegają młodzież jako grupę potencjalnych klientów. Co ciekawe, z przeprowadzonych badań wynika, że pozyskany klient wykazuje ogromną lojalność do banku. Pozyskanie młodego klienta będzie skutkować więc tym, że w przyszłości również do tej samej instytucji zwróci się o kolejny produkt.

 

Właśnie dlatego w ofertach większości banków znaleźć można konto oszczędnościowe dla młodzieży albo konto bankowe dla juniora. Coraz częściej rodzice decydują się również na zakładanie lokat bankowych, w celu zapewnienia swoim latoroślom bezpiecznej przyszłości.

 

Potencjał młodych

Ciekawostką jest fakt, że to właśnie osoby młode (w wieku 18-24 lata oraz osoby niepełnoletnie w wieku 16-18 lat) wykazują największe zainteresowanie nowoczesną bankowością. To również młodzi wykazują o wiele większą świadomość w kwestii zabezpieczenia środków finansowych. O ile seniorzy nadal pozostają nieufni w stosunku do instytucji bankowych, tak młodzież doskonale zdaje sobie sprawę, że to właśnie tam pieniądze są najbardziej bezpiecznie.

 

I to nie wszystko. Młodzież znacznie częściej wykazuje chęć inwestowania zgromadzonych środków. To również osoby młode decydują się częściej na regularne oszczędzanie. Właśnie dlatego to oni zakładają najczęściej nie tylko tradycyjne rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe ROR. Dużym zainteresowaniem cieszy się również oprocentowane konto oszczędnościowe. To odsetki są wtedy dodatkowym zarobkiem dla właściciela takiego rachunku.

 

Czego oczekuje młodzież?

Bankowość elektroniczna i nowoczesne technologie wykorzystywane w tym sektorze rynku to czynniki, na które najczęściej uwagę zwracają młodzi, którzy zakładają konta bankowe. Taka współpraca z bankiem ma im zapewnić komfortowy dostęp do platformy internetowej, w której możliwe jest dogodne zarządzanie środkami. Młodym zależy na dokonywaniu płatności w sklepach internetowych czy opłacaniu rachunków online.

 

Większość wybiera rachunki, do których wydawana jest karta płatnicza, dzięki której możliwe jest wykonywanie transakcji bezgotówkowych w formie bezstykowej. Dzięki temu zakupy realizowane są nie tylko w pełnym bezpieczeństwie, ale również szybko i sprawnie.

 

Dodatkowe bonusy

Nie da się ukryć, że młodzi stawiają dzisiaj na zarobek. To dlatego interesuje ich konto oszczędnościowe bądź takie, które umożliwia generowanie środków pieniężnych. Banki coraz częściej oferują premie za otwarcie konta czy za polecenie go znajomym. Zwracają też część wydatków, kiedy te osiągną określoną wartość. Instytucje bankowe nagradzają też nierzadko swoich klientów bonusami rzeczowymi.