W dobie kapitalizmu i konsumpcjonizmu, jesteśmy wręcz zmuszeni do tego, by już za młodu zacząć odkładać pieniądze na swoją przyszłość.

Jak wiadomo, na emeryturze nasze przychody mogą zmniejszyć się nawet o 66%, dlatego też nikt nie liczy chyba na to, że pomoc Państwa będzie wystarczająca, by godnie żyć w trakcie tzw. jesieni życia.

Jednak wybór odpowiedniego produktu finansowego bywa niezwykle trudny, zwłaszcza, że banki i inne instytucje oferują nam dzisiaj dziesiątki różnych form oszczędzania, a klienci, którzy bardzo często nie są obeznani w fatycznym działaniu takich produktów, mogą mieć ogromny problem z wyborem tego idealnego dla siebie. Na co więc się zdecydować ? Podpowiadamy.

Wszystko zależy od nas

Wybór odpowiedniego produktu finansowego, dzięki któremu będziemy pomnażać nasze oszczędności, to w dużej mierze kwestia indywidualnego podejścia. Mówiąc o oszczędzaniu, można bowiem wysnuć jeden wniosek – im większe jest ryzyko, tym większe są też potencjalne zarobki.

Decydując się na lokatę czy konto oszczędnościowe (lub inne bezpieczne produkty), raczej nie powinniśmy spodziewać się zbyt dużych zysków. Nawet jeżeli mamy spore zasoby gotówki, to ewentualny procent z lokaty nie zaspokoi naszych potrzeb czy oczekiwań.

Drugą stroną medalu są produkty finansowe obarczone dużym ryzykiem – najlepszym przykładem będzie tu Giełda Papierów Wartościowych. Lokując w niej pieniądze, mamy przed sobą perspektywę zysku sięgającą nawet kilkudziesięciu punktów procentowych. Jednak trzeba mieć świadomość, że bez odpowiedniej wiedzy i przygotowania (a i to nie gwarantuje sukcesu) nasze oszczędności mogą znacząco stopnieć.

Oczywiście istnieją też możliwości pośrednie, które oferują stałe oprocentowanie części wpłaconych pieniędzy (70-95%), natomiast reszta kwoty inwestowana jest bardziej agresywnie, dając klientowi możliwość szybszego zysku.

Najpopularniejsze bezpieczne produkty finansowe

Najwięcej ludzi wciąż decyduje się na skorzystanie z tzw. lokaty oszczędnościowej – to produkt, który gwarantuje nam niewielkie zyski w długiej perspektywie czasowej (tutaj znajdziesz porównanie lokat terminowych). Na pierwszy rzut oka wygląda bardzo dobrze, na lokatę wkładamy daną sumę pieniędzy, a po zakończeniu umowy wyciągamy z niej nieco więcej. Problemem jest tu zamrożenie naszych pieniędzy – nie możemy z nich skorzystać w razie nagłego wypadku czy potrzeby (chyba, że zrezygnujemy z naliczonych odsetek). Alternatywą jest konto oszczędnościowe, z którego pieniądze możemy wypłacić w dowolnym momencie, niestety oferuje ono jeszcze mniejsze zyski niż lokata.

Kolejnym rozwiązaniem mogą być tzw. Bezpieczne obligacje, czyli forma inwestowania, w której swoje oszczędności lokujemy w obligacje rządowe. W najprostszym tłumaczeniu, jest to udzielenie pożyczki Państwu, którą to zobowiązuje się zwrócić wraz z dodatkowymi odsetkami. Najczęściej okres takiej pożyczki to 2 do 10 lat.

GPW i Forex

To dwa rozwiązania, które oferują największe zyski, obarczone jednocześnie największym ryzykiem. Gra giełdowa wymaga bowiem od nas specjalistycznej wiedzy i odrobiny szczęścia. Kupujemy akcje firm, które w perspektywie czasu mogą spaść z ceny lub wręcz przeciwnie – od tego rodzaju wahań giełdowych zależy nasz potencjalny zysk.