Pożyczki chwilówki to dobrze znany produkt parabankowy. Ale oprócz firm pożyczkowych w Polsce prężnie działa też gałąź pożyczek społecznościowych, które nazywane są również z angielskiego social lendingiem.

Umożliwiają one nie tylko pożyczanie pieniędzy przez osoby w potrzebie, ale które nie mogą wykazać się regularnym dochodem, ale też są świetną inwestycją dla osób chcących pożyczać pieniądze na procent. Obecnie pożyczki społecznościowe stanowią sporą konkurencję dla pożyczek od parabanków.

Czym dokładnie jest pożyczka społecznościowa?

W wypadku pożyczek chwilówek umowa o pożyczkę zawierana jest między osobą fizyczną a instytucją na przykład firmą pożyczkową. Inaczej jest w przypadku pożyczek społecznościowych. Te transakcje zawierane są bezpośrednio między osobami fizycznymi na przykład za pomocą serwisów internetowych. Nie ma tu udziału instytucji finansowych.

Za pierwszy serwis internetowy pożyczek społecznościowych uznaj się Zone of Possible Agreement – Zopa, założony w Wielkiej Brytanii. Celem powstania serwisu było zaoferowanie miejsca w sieci do wymiany środków finansowych pomiędzy osobami, które miały nadwyżkę finansową, którą mogły zainwestować oraz osobami, które takie środki chciałyby pożyczyć.

W Polsce od 2008 roku można spotkać się z portalami pożyczek społecznych. Obecnie z roku na rok jest ich coraz więcej. Portale między sobą różnią się przede wszystkim wielkością zawieranych transakcji czy warunkami uczestnictwa jako inwestor oraz pożyczkobiorca.

Jak działają pożyczki społecznościowe?

Najczęściej wystarczy się zarejestrować na jednym z portali pośredniczących w udzielaniu takich pożyczek, aby dostać dostęp do ofert inwestorów. Pożyczki od społeczności wyróżniają się stosunkowo niskimi kosztami pożyczenia pieniędzy. Można też je łatwiej otrzymać niż kredyt bankowy. Ponadto są bardzo elastyczne, ponieważ warunki ustalane są bezpośrednio między osobą, która chce otrzymać pożyczkę oraz osobą, która tej pożyczki udzieli, czyli inwestorem. Cała idea pożyczek społecznościowych opiera się na zasadzie, że osoba pożyczająca dostanie najtańszą z aktualnych ofert.

Dokumenty i formalności

Mimo, iż pożyczki społecznościowe zawierane są między osobami fizycznymi i tak trzeba dopełnić kilku formalności oraz przedstawić odpowiednie dokumenty. To w jaki sposób użytkownik – zarówno inwestor, jak i pożyczkobiorca – będzie zweryfikowany zależy od samej platformy, na której takie oferty się znajdują. Jednak najczęściej w celu weryfikacji niezbędne jest podanie danych takich jak:

-dane osobowe,

-dane adresowe lub zameldowania,

-numer i seria dowodu osobistego,

-numer rachunku bankowego założonego na takie same dane jak podane w dowodzie osobistym,

-aktywny numer telefonu komórkowego.

Trzeba również złożyć oświadczenie o wysokości comiesięcznych dochodów oraz ich źródła. Najczęściej trzeba podać formę zatrudnienia na przykład umowa o pracę oraz nazwę i dane teleadresowe firmy. Można też jako źródło dochodów podać rentę albo emeryturę otrzymywane z ZUS.

Po podaniu tych podstawowych informacji na platformie pożyczkowej tworzone jest konto użytkownika, a na nim podane są punkty, jakie użytkownik otrzymał na podstawie zebranych wcześniej informacji. Dane przekazywane są tylko do inwestora, kiedy użytkownik złoży wniosek o pożyczkę. Ilość punktów na koncie użytkownika zwiększa się, kiedy ten spłaca pożyczki w terminie oaz otrzymuje pozytywne opinie od inwestorów. W ten sposób potencjalni inwestorzy widzą, który z użytkowników jest rzetelny i z pewnością odda pożyczoną sumę.

Część platform umożliwia też dodawanie sobie punktów i wiarygodności poprzez dodatkowe weryfikacje konta. Głównie polegające na przesłaniu skanu dowodu osobistego w celu potwierdzenia informacji podanych przy zakładaniu konta albo rachunku na nazwisko klienta na przykład za gaz, prąd, inne media. Można też przesłać w formie elektronicznej zaświadczenie o dochodach otrzymane od pracodawcy. Niektóre platformy sprawdzają też czy wobec użytkownika nie toczą się egzekucje komornicze. Możliwe jest też zweryfikowanie bilansu na koncie osobistym, aby potwierdzić wysokość wpływów, czyli dochodów.

Platformy pożyczkowe

Obecnie w Polsce działa kilka platform pośredniczących między pożyczkodawcami i pożyczkobiorcami w oparciu o system pożyczek społecznościowych.

Takie pożyczki udzielane są tylko przez Internet. Na portalu podaje się konieczne do zweryfikowania i zawarcia umowy informacje, a potem składa ofertę. System opiera się na aukcjach. Klient, który chce pożyczyć pieniądze musi założyć aukcję z interesującą go sumą pożyczki oraz długością spłaty. Zawsze wygrywa inwestor, który do oferty złożył kontrofertę z najniższymi kosztami. Jednak im bardziej wiarygodna jest oferta od osoby, która chce pieniądze pożyczyć, tym lepsze i tańsze oferty od inwestorów otrzyma. Można składać wniosek o pożyczkę w wysokości od 1000 do 12 000 złotych. A okres spłaty wynosi od 4 do 24 miesięcy. Portale tego typu są na tyle popularne, że mają już prawie 180 tysięcy klientów.

Na najbardziej znanej platformie pożyczkowej można znaleźć setki ofert w różnych kwotach od bardzo różnych inwestorów. Tutaj również najpierw trzeba założyć i zweryfikować konto użytkownika. Jednak w trakcie aplikacji trzeba dodać skan lub zdjęcie ważnego dowodu osobistego. Za pierwszym razem pożyczyć można maksymalnie 5000 złotych, ale żeby otrzymać aż tyle trzeba do swojej aukcji dołączyć zaświadczenie o dochodach albo bankowy bilans. Biorąc i spłacając kolejne pożyczki limit pożyczkowy wzrasta aż do 25 000 złotych. Aby otrzymać ofertę pożyczki trzeba założyć aukcje i podać kwotę pożyczki oraz liczbę rat. Inwestorzy odpowiadają na ofertę, ale mogą też zadawać pytania i żądać dodatkowej weryfikacji.

źródło: chwilowo.pl/prasa/rankingi-pozyczek-spolecznosciowych-na-co-zwracac-uwage