Zdarzają się sytuacje, gdy czas wysłania pieniędzy jest dla nas bardzo istotny, a zwykły przelew dotarłby do odbiorcy zbyt późno. Chodzi tu głównie o weekendy, kiedy to sesje rozliczeniowe KIR nie są realizowane. Na szczęście istnieje kilka tanich sposobów na szybkie i skuteczne przesłanie pieniędzy w dni wolne od pracy.

Przelewy 365 dni w roku!

Często zadajemy sobie pytanie, kiedy dojdzie przelew, jeżeli zostanie on wysłany w weekend albo święto? W dni wolne od pracy przelewy w systemie Elixir nie są księgowane. Zlecenie takiej transakcji w święto, w sobotę czy niedzielę oznacza, że zostanie ona zaksięgowana i zrealizowana dopiero następnego dnia roboczego podczas standardowych terminów sesji danego banku. Mogłoby się więc wydawać, że zlecenie przelewu i odebranie go przez odbiorcę w weekend jest niemożliwe. Nic bardziej mylnego. Istnieją usługi bankowe, pozwalające na przekazanie pieniędzy w święta oraz inne dni wolne od pracy. Jedną z nich są szybkie przelewy międzybankowe https://www.expresselixir.pl/ realizowane w systemie Express Elixir.

Szybkie przelewy online

W Polsce za obsługę przelewów międzybankowych odpowiada KIR, operator m.in. systemu Elixir czy Express Elixir. Standardowe operacje w ramach systemu Elixir księgowane są w dni robocze. Stąd też jeśli zlecamy przelew np. w niedzielę, to odbiorca otrzyma go dopiero po weekendzie. Najprostszym obecnie sposobem na szybkie przesłanie pieniędzy w weekend jest przelew natychmiastowy. Taki rodzaj przelewu dociera na rachunek odbiorcy w kilka minut, a nawet sekund i jest realizowany w systemie Express Elixir.

Należy pamiętać jednak, że szybkie przelewy online najczęściej będą nas dodatkowo kosztować. Jest to zwykle niewielka dodatkowa opłata, którą banki pobierają za wykonanie takiej transakcji (około 5 zł za przelew). Niestety nie wszystkie instytucje bankowe udostępniają taką formę realizacji zleceń. Co ważne, w niektórych bankach takie usługi są całkowicie darmowe, a inne nie realizują szybkich przelewów przez 24 godziny na dobę. Warto więc sprawdzić wcześniej tabelę dostępności dla swojego banku: https://www.expresselixir.pl/tabela-dostepnosci/.

Szybki przelew w ramach Express Elixir można wykonać przy pomocy bankowości elektronicznej, w aplikacji mobilnej czy w placówce banku. Nawet w dni wolne od pracy przelew błyskawiczny dotrze do odbiorcy w kilkanaście sekund.

Przelew natychmiastowy Express Elixir coraz popularniejszy

W systemie Express Elixir, umożliwiającym realizację przelewów natychmiastowych oraz przelewów na numer telefonu (pomiędzy indywidualnymi użytkownikami systemu BLIK), w październiku br. zrealizowano 22,49 mln transakcji o łącznej wartości 13,82 mld zł. Dla porównania, w październiku 2021 r. rozliczono 12,75 mln transakcji o wartości 9,5 mld zł. Liczba zrealizowanych przelewów natychmiastowych, w stosunku do października 2021 r. wzrosła o 76 proc., a wartość o 46 proc. Najwyższą dzienną liczbę transakcji odnotowano w tym miesiącu 10 października – tego dnia przetworzono 1,05 mln przelewów natychmiastowych o wartości 928,2 mln zł.