Coraz częściej dochodzi do wszelkiego rodzaju ataków hakerskich, w których atakowane są strony rządowe, ale także bazy danych Facebooka czy linii lotniczych. Nasze dane osobowe są cenne i należy zwracać szczególną uwagę na to, ile mówimy o sobie osobom trzecim. Dziś większość z nas przywykła do tego, że oglądamy wiele intymnych szczegółów z życia gwiazd, ale nie oznacza to, że dzielenie się nimi z obcymi jest bezpieczne.

Hasła naszą odwieczną słabością

Dziś mamy tak wiele wszelakich kont w internecie, na portalach społecznościowych czy w sklepach, że często zapominamy, jakie mamy do nich hasła i nie traktujemy ich zbyt poważnie. Masa osób od lat używa tego samego na każdym koncie albo wpisuje cokolwiek, byle tylko konto utworzyć. Stąd najpopularniejszy kod PIN to „1234”, a wśród haseł znajdziemy np. „zaqwsx”. W ogóle nie przywiązujemy wagi do naszych danych, a to ogromny błąd. Im bardziej oczywiste hasło, tym łatwiej jest nam je ukraść. Poza tym dziś hakerzy nawet nie muszą mieć naszych danych do logowania, jeśli nie mamy włączonej weryfikacji dwuetapowej, praktycznie każdy jest w stanie w jakiś sposób uzyskać dostęp do naszego konta, kontaktując się z pomocą techniczną.

Dziś hakerzy nie bawią się w ręcznie wpisywanie haseł, w co wciąż wiele osób niesłusznie wierzy. Operują obecnie najnowszymi algorytmami, które bez przerwy, kilkanaście razy na sekundę, wpisują hasła z baz danych. Jeśli nasz nie jest wymagające, a nawet znajduje się wśród najpopularniejszych haseł, to prędzej czy później zostanie ono wykradzione, nawet jeśli wydaje nam się, że nikogo nie zainteresuje nasze konto.

Warto sprawdzić także poradnik rządowy jak utworzyć bezpieczne hasło.

Twoje konto zawsze może być cenne

Możesz nie wierzyć w to, że twoje konto jest przydatne dla hakera, ale jego celem wcale nie padają profile celebrytów czy polityków, choć ostatnio faktycznie często się to zdarza. Twoje konto jest cenne właśnie dlatego, że nie rzuca się w oczy. Może posłużyć do tego, co na koncie celebryty by się nie udało, na przykład do oszustwa albo zainfekowania kolejne konta. Każde internetowe konto ma pewną wartość i to, że jej nie widzisz, nie oznacza, że ktoś inny też jej nie dostrzeże. Dlatego tak ważna jest ochrona. Nie bagatelizuj zabezpieczania się tylko dlatego, że nie widzisz w tym sensu. Weryfikacja dwuetapowa przydaje się nie tylko poważnym graczom na rynku social mediów, ale także zwykłym użytkownikom, którzy nie chcą stracić swojego konta, a szczególnie tego najważniejszego, czyli internetowego konta bankowego.

Weryfikacja dwuetapowa to dziś najlepszy sposób na ochronę nasze konta. Choć połączenie go z numerem telefonu nie zawsze budzi w nas entuzjazm, to pozwala zawsze mieć pod kontrolą to, kto i skąd stara się zalogować na nasze konto. Nawet jeśli twoje konto nie jest cenne, zawsze warto je chronić, bo może się jeszcze przydać. A nie powinniśmy pozwolić, żeby dostało się w ręce osoby, które potem je wykorzysta.

Ochrona osób starszych i dzieci

Dzieci są szczególnie narażone na niebezpieczeństwa czyhające na nich sieci. Chodzi szczególnie o konta do gier, w których zbieramy wirtualne przedmioty o prawdziwej wartości. Często dzieciaki dają się oszukać i podają swoje loginy i hasła, mając nadzieję, że uda im się zdobyć coś cennego. Do takich samych kradzieży danych dochodzi w przypadku kont w social mediach. To samo dotyczy naszych starszych bliskich. Nie tylko nie są oni świadomi czyhających na nich zagrożeń, ale do tego mogą bardzo łatwo dać się złapać na różne sztuczki i manipulacje osób starających się wyciągnąć ich konta. Mogą być potencjalnie bardzo cenne, bo nikt nie podejrzewa, że staruszka może przeprowadzać jakieś oszustwa.

Naszych najbliższych musimy chronić wyjątkowo mocno. Edukowanie ich o niebezpieczeństwach może wydawać się im niepotrzebne, ale zawsze z tyłu głowy będą mieli nasze ostrzeżenia, które w kryzysowej sytuacji pomogą im rozpoznać zagrożenie. Jeśli nie zadbamy o ich konta, mogą trafić w niepowołane ręce, a potem narobić im sporych kłopotów. Pamiętaj, że uświadamianie jest ważnym obowiązkiem każdej osoby.

Najważniejsze z kont, czyli konto bankowe

Szczególnym nadzorem powinny zostać objęte nasze konta bankowe osobiste, na których przechowuje się prawdziwe pieniądze, a często nawet oszczędności całego życia. Należy pamiętać, aby hasło do naszego banku internetowego było maksymalnie trudne i zawierało odpowiednią ilość różnych rodzajów znaków, aby uniemożliwić jego złamanie nawet przez najlepsze algorytmy komputerowe. Do tego najlepiej posiadać także weryfikację dwuetapową konto bankowego oraz stosować dodatkowe środki bezpieczeństwa jak np. dodatkowe potwierdzenia i autoryzacje przelewów wychodzących itp. Nie należy także podawać naszego pufnego indetyfikatora logowania do banku oraz wszelkich innych informacji, które mogłyby zostać skojarzone z naszym kontem bankowym.

Twoje dane są dla kogoś ważne

Zawsze znajdzie się ktoś, komu przydadzą się twoje dane. Nawet jeśli na twoim profilu nie ma niczego, co pozwalałoby Cię namierzyć albo wykorzystać, to samo konto jest już wiarygodne, szczególnie jeśli ma kilka lat i sporo opublikowanych treści. Złodzieje tożsamości zacierają ręce, kiedy widzą, że w żaden sposób nie chronisz swojego konta internetowego i do tego nie wydajesz się zainteresowany odzyskaniem go po kradzieży.

Poradnik powstał dzięki uprzejmości portalu MyBank.pl.