Wszyscy doskonale wiemy o tym, że pożyczkę przez internet uzyskamy szybko i bez skomplikowanych formalności. Musimy jednocześnie pamiętać o wielu innych rzeczach, decydując się na taki rodzaj pożyczania. O czym należy pamiętać, decydując się na internetową pożyczkę? Pożyczki internetowe są niemal na wyciągnięcie ręki. W internecie znajdziemy szereg ofert, za pośrednictwem których możemy uzyskać pożyczkę zarówno z dłuższym, jak i krótszym okresem spłaty. Na co warto zwrócić szczególną uwagę, korzystając z tego rodzaju rozwiązań?

1. Wybór odpowiedniej firmy pożyczkowej

Swoje poszukiwania powinniśmy zacząć od znalezienia konkretnej firmy pożyczkowej. Możemy do tego celu użyć sprawdzonych wyszukiwarek pożyczkowych (jedną z nich jest np. https://www.gopozyczka.pl/). Korzystając z tego rodzaju rozwiązań, mamy pewność tego, że wybierzemy uczciwą firmę pożyczkową, a nie taką, która narazi nas na wysokie koszty pożyczki. Możemy również indywidualnie podejść do poszukiwania ofert. Decydując się na taki krok, warto sprawdzić opinie na temat poszczególnych ofert, jakie bez problemu znajdziemy w internecie. Szukając odpowiedniej firmy pożyczkowej, zdecydowanie warto omijać z daleka instytucje, pobierające jakiekolwiek przedpłaty przed udzieleniem pożyczki. Jedyną akceptowalną opcją pobierania przedpłat jest drobna opłata weryfikacyjna w wysokości 1 grosza czy 1 złotówki.

2. Określ kwotę pożyczki oraz okres spłaty

Szukając odpowiedniej oferty finansowej, warto sprecyzować już na starcie, jakiej kwoty pożyczki potrzebujemy, oraz w jakim czasie zamierzamy spłacić zaciągnięte zobowiązanie. W przypadku pożyczek internetowych mamy do dyspozycji zarówno oferty banków, jak również firm pożyczkowych. Oferty tych ostatnich są łatwiej i szybciej dostępne, ale przy większej kwocie pożyczki i dłuższym okresie spłaty, mogą charakteryzować się wyższymi kosztami. Jeżeli zależy Ci na szybkiej spłacie, masz możliwość uzyskania pożyczki z 2 czy 3-miesięcznym okresem spłaty. Jeszcze szybszą spłatę gwarantują chwilówki, w ramach których pożyczkę możesz oddać jednorazowo w terminie nieprzekraczającym 30 dni. W niektórych przypadkach taka pożyczka oferowana jest na promocyjnych warunkach za 0 zł.

3. Sprawdź koszty pożyczki przed złożeniem wniosku o pożyczkę

Większość instytucji finansowych, które oferują pożyczki online, umożliwiają sprawdzenie kosztów pożyczki jeszcze przed złożeniem wniosku. Umożliwiają to kalkulatory pożyczkowe dostępne na stronach poszczególnych firm i banków. Z ich pomocą możemy poznać koszt składający się na ratę miesięczną pożyczki oraz łączną kwotę, którą będziemy musieli spłacić. Przeprowadzając taką symulację kosztów w kilku czy nawet kilkunastu instytucjach jednocześnie, mamy możliwość wyłowienia tej oferty, która będzie dla nas najkorzystniejsza. Mówiąc w skrócie – korzystając z udogodnień, jakie oferuje nam takie narzędzie jak kalkulator pożyczkowy, mamy możliwość wybrania pożyczki z najniższą ratą miesięczną.

4. Sprawdź warunki uzyskania pożyczki

Dużo osób, którym bank odmówił udzielenia kredytu, decyduje się spróbować złożyć wniosek o pożyczkę pozabankową, z nadzieją na otrzymanie w ten sposób potrzebnego finansowania. Niestety nie w każdej sytuacji uzyskamy potrzebne pieniądze, jeśli bank odrzucił nasz wniosek o kredyt. Największe szanse na to mają osoby, które nie otrzymały kredytu w związku ze zbyt niską zdolnością kredytową. Jeśli jednak główną przyczyną problemu z uzyskaniem kredytu było zadłużenie lub negatywna historia kredytowa w BIK kredytobiorcy, wówczas szanse na uzyskanie pożyczki z sektora pozabankowego również mogą okazać się znikome. W takiej sytuacji pozostają nam jedynie oferty dostępne w ramach kredytów dla zadłużonych , które bardzo często dostępne są z dodatkowym poręczycielem czy gwarantem pożyczki.

5. Pamiętaj o terminowej spłacie pożyczki

Jeżeli już uda nam się uzyskać pożyczkę internetową w firmie pożyczkowej czy w banku, musimy pamiętać o spłacie pożyczki w ustalonym terminie. O ile w przypadku kredytów bankowych, drobne opóźnienia w spłacie nie odbiją się zbyt mocno na naszym portfelu, to opóźnienia w spłacie pożyczek pozabankowych czy chwilówek mogą nas słono kosztować. Dlatego bardzo ważną kwestią jest dopilnowanie spłaty pożyczki według wcześniej ustalonego harmonogramu spłaty. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych problemów w trakcie spłaty pożyczki oraz kosztownych opłat, które mogą zostać nam naliczone za nie terminowe opłacanie rat czy spłatę pożyczki krótkoterminowej.