Utarło się, że każdy kierowca musi mieć ubezpieczenie OC, ale tak naprawdę niewielu klientów jest w stanie powiedzieć, co właściwie otrzymują, wykupując polisę. W tym tekście opowiemy Ci o tym, dlaczego potrzebujesz ubezpieczenia OC.

Gdzie znaleźć najlepsze OC?

Niezmiennie od kilku lat najkorzystniej jest kupować OC w Internecie. Wystarczy tylko wejść na stronę jednego z ogólnodostępnych kalkulatorów, które po wpisaniu do nich kilku informacji dadzą Ci dostęp do najlepszych ofert od renomowanych ubezpieczycieli. Pamiętaj jednak, że każde ubezpieczenie OC jest takie samo, pod względem zakresu ochrony i warto, żebyś kierował się bardziej niż ceną, opinią o konkretnej firmie. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wybrać OC i nie zrujnować się finansowo, przeczytaj tutaj.

Ochrona sprawców

Ubezpieczenie OC co do zasady ma chronić sprawców wypadków przed konsekwencjami finansowymi, które wywołały ich działania. Oznacza to, że jeśli spowodujesz groźny wypadek, w którym ucierpią osoby trzecie (materialnie lub fizycznie), to będziesz mógł liczyć na pomoc ze strony ubezpieczyciela, który pokryje z własnej kieszeni roszczenia uczestników zdarzenia. Pamiętaj jednak, że polisa zostanie uruchomiona tylko, jeśli ubezpieczyciel będzie mieć pewność, że podczas wypadku byłeś trzeźwy i wolny od działania substancji psychoaktywnych.

Kiedy ubezpieczyciel może odmówić pomocy finansowej?

Bywają sytuacje, że kierowca, którego pojazd, jest objęty ochroną z tytułu OC nie uzyskuje pomocy. Zazwyczaj tego typu zdarzenia są spowodowane złamaniem postanowień umowy. Najczęstsze przypadki to:

  • przewożenie za opłatą ładunków, przesyłek i bagażu,
  • utraty gotówki, biżuterii oraz papierów wartościowych,
  • zanieczyszczenie lub skażenie środowiska.

Co, jeśli podczas kontroli nie będziesz mieć ważnej polisy?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami taka sytuacja kwalifikuje się do nałożenia na kierowcę kary finansowej. Wysokość grzywny jest uzależniona o tego, jak prezentuje się w danym roku płaca minimalna. To, ile musi zapłacić dany kierowca, jest również wynikiem długości okresu, w jakim pojazd nie był objęty obowiązkowym ubezpieczeniem. W roku 2021 stawki dla samochodów osobowych kształtują się w ten sposób:

  • do 3 dni – 1120 zł,
  • od 4 do 14 dni – 2800 zł,
  • powyżej 14 dni – 5600 zł.

OC chroni Cię w całej Europie

Na pewno zastanawiasz się, w jakich krajach chroni Cię ubezpieczenie OC, które wykupiłeś w Polsce. Otóż zasięg ochrony jest bardzo rozległy i obejmuje wszystkie kraje Unii Europejskiej, Chorwacji, Islandii, Norwegii oraz Szwajcarii. Oznacza to praktyce tyle, że przebywając w wymienionych państwach, nie musisz wykupować dodatkowego ubezpieczenia, jeśli posiadasz ochronę od polskiej firmy. Nieco inaczej jest w krajach takich jak: Albania, Macedonia czy chociażby Ukraina. Przekraczając granice, musisz posiadać specjalny certyfikat zabezpieczeniowy, czyli tzw. Zieloną Kartę. W przypadku Kosowa potrzebna będzie wykupienie ubezpieczenia granicznego.

Ceny OC są coraz niższe

Rynek ubezpieczeń jest bardzo dynamiczny i często dochodzi w jego obrębie do zmian. Ciekawym trendem jest delikatny, ale widoczny, spadek cen ubezpieczenia OC. Warto to zauważyć ze względu na to, że ubezpieczenie jest obowiązkowe i każdy właściciel pojazdu mechanicznego musi wykupić tego typu polisę. Spadek powinien więc budzić pewnego rodzaju optymizm. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o cenach OC oraz tym, jak wyglądają przewidywania, dotyczące kształtowania się stawek, wejdź na: https://franczyzawpolsce.pl/finanse-i-nie-tylko/8697-ceny-oc-nadal-spadaja-ile-zaplacimy-aktualnie-za-ubezpieczenie