Poszukiwanie najbardziej oszczędnego sposobu ogrzewania domu to często bardzo żmudne starania. Na rynku są dostępne różne warianty, które można dostosować do własnych preferencji. Można wybrać kotły na paliwo stałe, które posiadają certyfikat Ecodesign i oprócz oszczędności posiadają walory ekologiczne. Ciągle cenione jest ogrzewanie gazowe bądź odnawialne źródła energii.

Warto jednak pamiętać, że niezależnie od wyboru, można ograniczyć koszty ogrzewania domu jeszcze bardziej. Taką funkcję spełniają kominki. Jest to technologia znana od wielu lat, lecz to XXI wiek można uznać za szczyt popularności tego rozwiązania. Obecnie, kominki stają się standardem, który można uświadczyć w większości nowopowstałych domów. Korzyści płynące z zamontowanego kominka, można rozpatrywać nie tylko pod kątem oszczędności, ale również ekologii i komfortu użytkowania. Ponadto, oprócz efektywnego źródła ciepła, kominki stanowią ciekawe uzupełnienie wystroju wnętrza, zarówno w nowych jak i starszych budynkach (np. kominki wolnostojące lub narożne).

Kominki, jako dodatkowe źródło ciepła

Kominek doskonale sprawdza się, jako system wspomagający główne źródło ciepła. Przynosi to wymierne korzyści głównie w okresach przejściowych (wiosną oraz jesienią). Temperatury powietrza nie osiągają wtedy wartości poniżej zera, dlatego też kominek może całkowicie zastąpić kocioł bądź pompę ciepła.

Ogrzewanie domu za pomocą nowoczesnego kominka może być realizowane poprzez kominki z płaszczem wodnym (np. Defrohome) lub systemem dystrybucji gorącego powietrza. Pierwsza z tych opcji to technologia zintegrowana z systemem centralnego ogrzewania budynku. Woda ogrzewana w płaszczu wodnym trafia do grzejników bądź ogrzewania podłogowego. Aby kominek z płaszczem wodnym efektywnie współpracował z podłogówką, należy zastosować zawór mieszający. Poprzez takie rozwiązanie można dostosować temperaturę wody wychodzącej z kominka do temperatury, która jest wymagana przez ogrzewanie podłogowe. Dużą zaletą kominka z płaszczem wodnym jest możliwość podgrzewania wody użytkowej.

Drugi wariant, czyli system dystrybucji gorącego powietrza charakteryzuje się nieco inną zasadą działania. Polega on na dostarczaniu powietrza ogrzanego w kominku do poszczególnych pomieszczeń. Wymaga to specjalnie przygotowanej infrastruktury (m.in. sieci kanałów). Powietrze jest nadmuchiwane poprzez kratki nawiewne. Jeśli zamierzamy ogrzać tylko pomieszczenia sąsiednie, proces może się odbywać grawitacyjnie. W przypadku chęci ogrzania całego domu, konieczne jest zastosowanie wentylatorów. Niestety, kominek z systemem dystrybucji gorącego powietrza nie bierze udziału w przygotowaniu ciepłej wody użytkowej.

Nie można zapominać o bezpośrednim oddawaniu ciepła przez kominek do pomieszczenia, w którym się znajduje. Oprócz komfortu termicznego, skutkuje to niepowtarzalnym klimatem w chłodne wieczory.

Ile kosztuje?

Ogrzewanie domu za pomocą kominka jest jednym z najbardziej ekonomicznych wariantów. Wytworzenie 1 kWh energii za pomocą tradycyjnego wkładu kominkowego (sprawdź nowoczesne rozwiązania Defrohome) to koszt około 0,1 zł. Jest to wartość kilkakrotnie niższa niż w przypadku ogrzewania domu za pomocą energii elektrycznej. Jest to o połowę tańsza opcja niż kocioł gazowy lub zasilany pelletem. Ponadto, paliwo (drewno) dedykowane do kominków cechuje się dużą dostępnością i stabilną ceną.