Przeniesienie kredytu gotówkowego, zwane też refinansowaniem jest stosunkowo prostą operacją finansową. Warunkiem jest, by nasza zdolność kredytowa była co najmniej tak samo wysoka, jak przy zaciąganiu poprzedniego zobowiązania. Zobacz jak to zrobić i o czym należy pamiętać przy podejmowaniu decyzji o przeniesieniu kredytu.

Refinansowanie kredytu gotówkowego

Na refinansowanie, czyli przeniesienie kredytu z banku do banku decydują się osoby niezadowolone z poziomu obsługi klienta lub kosztów kredytowania w dotychczasowej instytucji. Taki ruch nie może dziwić, gdyż oferta banków stale się zmienia. Aby śledzić aktualne, najtańsze oferty kredytów gotówkowych można korzystać z porównywarek kredytów i pożyczek, takich jak Loando

Przeniesienie kredytu może odbyć się na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest tradycyjne przeniesienie, czyli opłacenie kredytu nowym kredytem. Drugi to konsolidacja, czyli automatyczne przeniesienie jednego bądź kilku zobowiązań do nowej instytucji, zazwyczaj z dłuższym okresem kredytowania i mniejszą miesięczną ratą. Trzeci to cesja kredytu, co oznacza przeniesienie zobowiązania na inną osobę.

Najczęściej termin refinansowane stosuje się do kredytów hipotecznych, bo to jeden z najbardziej opłacalnych dla banku produktów i w ich przypadku przenosi się do nowego banku jeden kredyt. Zwykłe kredyty, takie jak szybki kredyt gotówkowy online zazwyczaj są konsolidowane, co również jest formą refinansowania.

 

Przeniesienie kredytu gotówkowego do innego banku krok po kroku

Przeniesienie może zasadniczo odbyć się na dwa sposoby: dokonujemy tego samodzielnie lub formalnościami zajmie się za nas nowy bank. Oczywiście ten drugi sposób jest znacznie prostszy, choć zazwyczaj wiąże się z dodatkowymi opłatami.

Przy przeniesieniu dokonujemy wcześniejszej spłaty kredytu niezależnie od tego, czy dokonujemy tego samodzielnie czy też robi to za nas bank. Wcześniejsza spłata oznacza, że dotychczasowy kredytodawca musi zwrócić część opłat za prowizję, proporcjonalnie do czasu trwania umowy kredytowej. Z wcześniejszą spłatą mogą wiązać się dodatkowe opłaty, zależnie od typu kredytu i tego, czy zaciągnęliśmy go stosunkowo niedawno czy też jakiś czas temu. Zasadniczo jednak operacja wcześniejszej spłaty bardzo się opłaca, szczególnie jeśli doliczymy do niej nowe, niższe oprocentowanie w nowym banku. 

Jeśli dokonujemy spłaty automatycznej, czyli za pośrednictwem banku, to wystarczy że po weryfikacji zdolności kredytowej przedstawisz nowej instytucji obecną umowę kredytową. Bank zajmie się wszystkimi formalnościami. Natomiast w przypadku spłaty samodzielnej należy:

  1. Udać się do nowej instytucji bankowej w celu oszacowania zdolności kredytowej.

  2. Skontaktować się z dotychczasowym bankiem i zasygnalizować chęć wcześniejszej spłaty. Bank przedstawi warunki spłaty i, jeśli nam to przysługuje, sposób wypłaty zwrotu prowizji.

  3. Uzyskać kredyt w nowym banku, co typowo wiąże się z koniecznością dostarczenia dokumentów dochodowych.

  4. Spłacić poprzedni kredyt. 

Oczywiście, większość osób nie ma wystarczającej zdolności kredytowej do zaciągnięcia dwóch kredytów jednocześnie. Dlatego jedyną dostępną dla nich opcją jest kredyt konsolidacyjny, który choć zazwyczaj spłaca się z niższą ratą, to tak naprawdę wcale nie jest tańszy od zwykłego kredytu gotówkowego.

 

Przeniesienie kredytu na inną osobę

Ostatnią możliwością na przeniesienie kredytu jest przeniesienie go na inną osobę, czyli cesja umowy kredytowej. Nowy kredytobiorca musi od początku przejść cały proces kredytowy, czyli zbadane zostaną jego zdolność i historia kredytowa. Jeśli osoba, na którą ma zostać przeniesiony kredyt posiada przynajmniej tak wysoką zdolność, jak poprzedni kredytobiorca, to bank nie powinien stwarzać problemów z przeniesieniem umowy.

Jedyną wadą rozwiązania jest oczywiście konieczność znalezienia osoby chcącej wziąć na siebie nasze dotychczasowe zobowiązanie, oraz ewentualne opłaty za badanie zdolności i sporządzenie nowej umowy. 

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki