Każda osoba, która nie chce, aby jej oszczędności leżały bezczynnie, może zdecydować się na ulokowanie ich na bankowym depozycie. Ciekawym produktem jest lokata 3 miesięczna, która pozwoli wam szybko i skutecznie zwiększyć ilość posiadanej gotówki. Musicie jednak dokładnie zanalizować warunki jej założenia i ocenić, czy będą one dla was opłacalne.

Opłacalność zależna od celu

Lokata 3 miesięczna przeznaczona jest przede wszystkim dla tych osób, które nie chcą zamrażać swoich oszczędności na dłużej (mogąc potrzebować ich w każdej chwili) lub dla tych, które potrzebują przechować swoje środki w banku wiedząc, że wydadzą je dopiero za kilka miesięcy. W każdym z tych przypadków wasze oszczędności będą nie tylko bezpieczne, ale i dodatkowo wypracują zysk.

Pamiętajcie więc, że ulokowanie oszczędności na krótkoterminowym depozycie jest lepszym rozwiązaniem, niż trzymanie ich w domu lub na nieoprocentowanym rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym. Przecież nawet niewielkie kwoty zdeponowane na lokacie wypracowują odsetki! Nawet jeśli nie będzie ich wiele, to zawsze jest to więcej niż przysłowiowe nic.

Warto, gdy chcesz zarobić

Lokata 3 miesięczna jest opłacalna, jeśli planujecie zarządzać swoimi pieniędzmi tak, aby przynosiły wam one regularny dochód. Na czym polega ta czynność? Otóż na początek musicie poszukać banku z ofertą wysoko oprocentowanej lokaty i założyć ją. Wcześniej jednak zwróćcie uwagę, czy jest ona odnawialna na taki sam procent, jak w dniu jej założenia!

W momencie, gdy minie termin zapadalności waszej lokaty, a ona sama będzie nieodnawialna lub nie będzie wam odpowiadać jej nowe oprocentowanie, poszukajcie nowej oferty w tym samym lub w innym banku. Czynność tą możecie powtarzać wielokrotnie. Nie zapomnijcie, że tylko wytrwałe poszukiwania i czekanie na korzystne oferty, przyniesie wam wyższe zyski.

Zyskowna przy wysokim procentowaniu

Najważniejsze jest, czy lokata 3 miesięczna jest wysoko oprocentowana. Im wyżej, tym większe odsetki wypracujecie. Lokaty krótkoterminowe mają wysokie oprocentowanie (3,5-4%), ale głównie w promocji dla nowych klientów. Nie zapomnijcie też, że wartość tego oprocentowania podawana jest w skali roku. Co to oznacza w praktyce?

Otóż oprocentowanie to mówi o tym, jaki zysk wypracują wasze środki, jeśli zdeponujecie je na 12 miesięcy. W przypadku lokaty 3 miesięcznej, wasze pieniądze wypracują zysk proporcjonalny do tego okresu (wartość oprocentowania podzielcie więc przez 12 i pomnóżcie przez 3). Niech was to jednak nie zniechęca, bowiem oprocentowanie to jest i tak wyższe niż lokat długoterminowych.

Opłacalna przy braku dodatkowych opłat

Lokata 3 miesięczna pomoże wam skutecznie pomnożyć oszczędności, ale tylko pod warunkiem, że jej założenie nie będzie powiązane z koniecznością wykupienia dodatkowych usług lub produktów bankowych. Najlepiej więc szukajcie tych banków, które do otwarcia depozytu wymagają jedynie założenia darmowego konta osobistego, bez żadnych dodatkowych opłat.

Waszemu zarobkowi na pewno nie przysłuży się konieczność otworzenia konta oszczędnościowego (z wysokimi prowizjami za transakcje), czy założenia karty kredytowej. Finalnie może okazać się, że wasze wydatki na ich utrzymanie są równe waszym zyskom z lokaty! Zwróćcie też uwagę, jak częsta jest kapitalizacja odsetek. Im częściej będą dopisywane one do waszego kapitału, tym lepiej!

Przy wysokim depozycie

Każda kwota, jaką ulokujecie na depozycie, wypracuje dla was zysk. Jednak nie ma co ukrywać – im więcej zdeponujecie środków, tym lepiej na tym wyjdziecie. Dlatego lokaty krótkoterminowe są dobrym rozwiązaniem dla osób o dużej ilości gotówki z którą mogą rozstać się na kilka miesięcy i czekać, aż wypracuje ona dla nich dodatkowy dochód.