Sorbenty mają bardzo wiele zastosowań. Co warto o nich wiedzieć?

Sorbenty mają bardzo wiele zastosowań. Doświadczeni specjaliści od radzenia sobie w sytuacjach podwyższonego ryzyka wiedzą, że kwestia odpowiedniego doboru sorbentu, tak w zależności od jego struktury jak i składu chemicznego, potrafi być decydująca dla efektywności usuwania wycieku. My zapoznając się z tym, co na polskim rynku oferują kluczowi dostawcy tych rozwiązań postanowiliśmy pochylić się nad najbardziej powszechną i chyba również najbardziej uniwersalną grupą produktową, jaką są sorbenty ogólne.

 

Zastosowanie sorbentów

 

Można przyjąć, że sorbenty ogólnego użytku mają zastosowanie ogólnoprzemysłowe. Bardzo dobrze poradzą sobie w kontakcie ze substancjami nieżrącymi i mało aktywnymi fizyko-chemicznie. Powinny także bez trudu adsorbować oleje i mieszaniny przemysłowe, często będące odciekami z maszyn, pras i elementów filtracyjnych.

 

Sorbenty ogólnego zastosowania cechują się kompaktowymi wymiarami i niewielką wagą. W założeniu mają one stać się podstawowym wyposażeniem laboratoriów i magazynów i stanowić podręczny zestaw do działania na wypadek wycieku. Powinien poradzić sobie z nim każdy pracownik. Są bowiem nieskomplikowane w użytkowaniu, ponadto większość renomowanych dostawców zamieszcza na opakowaniach bardzo czytelną instrukcję postępowania ze sorbentem.

 

Fot. Zestaw sorbentowy (www.ekotu.pl/Zestaw-sorbentowy-absorpcyjny-uniwersalny)

 

Najbardziej uniwersalnym materiałem tworzącym ogólne sorbenty są polipropylen i poliester. Włókna syntetyczne są przecież stosunkowo tanie, dają się dowolnie formować, mają niewielką wagę poprzez znaczną mikroporowatość i co najważniejsze – po obróbce termicznej nie zawierają cząstek pyłu, które mogą potencjalnie ograniczać powierzchnię chłonną sorbentu.

 

Stosowanie sorbentów ogólnego użytku ma swoje zalety. Przede wszystkim pozwala utrzymać maszyny w odpowiedniej jakości, przez co ich żywotność znacząco rośnie. Odpowiednia czystość na hali produkcyjnej czy w magazynie także powoduje, że miejsca te wymagają mniej prac renowacyjnych i mniejszych nakładów finansowych. Jednak zdecydowanie najważniejszym czynnikiem jest oczywiście bezpieczeństwo pracowników. Stosując sorbenty minimalizujemy ryzyko wypadku, w przypadku laboratorium także pośrednio uszkodzenia bardzo kosztownego sprzętu.

 

Postanowiliśmy zasięgnąć języka jakie jest w praktyce najbardziej potencjalne zastosowanie sorbentów ogólnych. Okazuje się, że z powodzeniem radzą sobie z niewielkimi wyciekami i rozpryskami. Dobrze radzą sobie z wycieraniem naoliwionych narzędzi i części wtórnych. Operatorzy wózków widłowych chwalą je za efektywność na parkingach, przy czyszczeniu samych pojazdów, kompresorów lub podnośników.

 

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły