Transformatory to elementy sieci elektrycznej mające za zadanie przy pomocy indukcji elektromagnetycznej zmniejszenie wartości napięcia z wysokiego do średniego lub niskiego (nigdy odwrotnie) przy zachowaniu tej samej częstotliwości. Zdaniem transformatora jest dokonanie tego procesu przy jak najniższych stratach. Twórcą pierwszego transformatora jest nasz rodak Michał Doliwo-Dobrowolski.

Czym się różnią?

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie na potrzeby tego artykułu porównamy sobie transformatory suche żywiczne oraz olejowe na początku należy krótko scharakteryzować każdy z wymienionych modeli.

 

Transformator suchy żywiczny – jest to cała rodzina tych urządzeń w których zarówno uzwojenie jak i rdzeń wychładzane są przy pomocy powietrza. W związku z tym, mogą obsługiwać systemy elektroenergetyczne w których warunkiem koniecznym jest bezpieczeństwo przeciwpożarowe oraz lekka konstrukcja. Nazwa żywiczne bierze się z tego, że istniej podkategoria w której uzwojenie zalewane jest żywicą. Oprócz tego, że dedykowane są do obsługi mniejszych prądów znamionowych, charakteryzują się większymi wymiarami od olejowych odpowiedników. Bardzo często są nierozerwanie związane z rozdzielnicami nN.

 

Transformatory olejowe – to prawdopodobnie najliczniejsza i najbardziej znana grupa transformatorów. Z pewnością widział je każdy z nas np. na słupach wysokiego napięcia. Wydobywa się z nich charakterystyczne buczenie. Głośność zależy od rodzaju urządzenia oraz obsługiwanej mocy. Z wyglądu przypominają trochę kaloryfery. Transformator olejowy musi być chłodzony. W tym celu wnętrze kadzi wypełnia się specjalnym olejem (opcjonalnie może to być olej syntetyczny lub mineralny), w którym zanurzone są zarówno rdzeń i uzwojenie. Konstrukcja jest hermetyczna. Falista budowa (radiatory) sprawia, że powierzchnia oddawania energii cieplnej jest większa, efektywniejsza. W mocniejszych modelach  zachodzi konieczność wymuszonego chłodzenia przy użyciu pomp. Transformatory olejowe to masywne, stalowe urządzenia które konstrukcyjnie przygotowane są do pracy w trudnych warunkach. W celu podniesienia bezpieczeństwa wyposażone są dodatkowo w serię czujników diagnozujących jego aktualny stan, które mogą być na bieżąco przesyłane do systemu nadzoru.

 

Znając charakterystykę transformatorów suchych żywicznych oraz olejowych odpowiedź na pytanie jaka jest różnica wydaje się być oczywista.

transformator w obudowie IP31 o mocy 400kVA

Oprócz powyższych dwóch typów transformatorów istnieją także inne jak transformatory toroidalne, elektroniczne, transformatory separacyjne. Ich specyfikację można sprawdzić w wchodząc na https://www.egsystem-sklep.pl/transformatory-c-48.htmll

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki