Czym jest inteligentne budownictwo? Inteligentne budownictwo jeszcze niedawno wielu osobom wydawało się tylko abstrakcją, fantazją, rzeczą rodem z filmu lub książki.

Obecnie jednak okazuje się, że staje się ono absolutną podstawą. Smart home to budynek, który jest na bardzo wysokim poziomie technicznym, a do jego budowy wykorzystywano zaawansowane technologie. Każdy inteligentny budynek powinien posiadać rozbudowany system zarządzania, czujników itp. Ma to służyć przede wszystkim bezpieczeństwu, komforcie, zminimalizowaniu kosztów. Budownictwo inteligentne po raz pierwszy pojawiło się w latach siedemdziesiątych w Stanach Zjednoczonych, kiedy to zwrócono uwagę między innymi na ochronę środowiska. Poza tym znacznie zaczęły rozwijać się technologie, co pozwoliło na konstruowanie różnego rodzaju systemów zarządzania budowlą. Na początku wykorzystywano to przede do budynków biurowych, ale z czasem zastosowano także do mieszkalnych.

Czego dotyczy inteligentne budownictwo?


Inteligentne budownictwo zajmuje się przede wszystkim ogrzewaniem, oświetleniem, siecią teleinformatyczną, wentylacją, klimatyzacją. Obecnie dotyczy ono także filtracji powietrza, ochrony mienia oraz życia. Nieodłącznymi elementami są również systemy przeciwpożarowe, alarmowe, pogodowe, monitoring, zarządzanie energią.

Opis poszczególnych elementów


Ogrzewanie - istotne jest to, aby wprowadzić inteligentny system sterowania ogrzewaniem. Najnowsze systemy potrafią reagować na niską temperaturę w pomieszczeniu i podgrzewać powietrze. Z kolei w przypadku za dużej temperatury, może włączyć się system ochładzania.

Symulacja obecności - ten inteligentny system potrafi włączać oświetlenie, kiedy ktoś jest w pomieszczeniu, a wyłączać, gdy je opuszcza. Istnieje także możliwość włączania dźwięków, wybranych urządzeń np. telewizora itp.

Alarm i monitoring - bardzo ważne jest to, aby zamontować i zintegrować wiele czujników oraz detektorów. Niezbędny jest między innymi detektor ruchu, który może reagować na włamanie. Systemy potrafią automatycznie informować policję, uruchamiać alarm itp. Jest szansa, że już taki dźwięk ostrzegawczy zwyczajnie odstraszy złodzieja. Warto również zaopatrzyć budynek w liczne kamery, aby mieć dowody np. na próbę włamania.

Przeciwpożarowy system - obecnie w każdym budynku podstawą jest właściwa ochrona przeciwpożarowa. W tym celu koniecznie trzeba zamontować czujniki temperatury i dymu. Inteligentne budownictwo zakłada również zamontowanie różnego rodzaju urządzeń do spryskiwania. Jeśli system odpowiednio wcześnie wykryje pożar i uruchomi spryskiwacze, jest szansa na opanowanie pożaru. Taki system jednocześnie informuje straż pożarną. Najnowsze alarmy potrafią także wydawać komendy głosowe, odciąć gaz, podnosić rolety, wysyłać sms-y itd.

System kontroli pogody - coraz bardziej popularne staje się również montowanie czujników pogodowych. System pogodowy jest np. w stanie zamknąć okna podczas deszczu, włączyć zasilanie niezależne w przypadku burzy itp. Może on także sterować oświetleniem, ogrzewaniem, klimatyzacją.
http://depenbrock.pl/oferta
Kontrola dostępu - to kolejna bardzo ważna rzecz. W budynkach biurowych oraz różnego rodzaju instytucjach montuje się np. czytniki kart chipowych, magnetycznych. Dzięki temu niepowołana osoba nie będzie miała wstępu do danego pomieszczenia. System ten zakłada również zamontowanie kamer w najistotniejszych miejscach, zwłaszcza tych, które wymagają szczególnej ochrony.

Inteligentne budownictwo jest dziedziną stale rozwijającą się i prawdopodobnie już nawet za kilka lat dowiemy się o takich jego aspektach, o których teraz nawet nie śnimy.

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły