Szukając idealnego mieszkania, zwracamy uwagę na wiele elementów: jego cenę, lokalizację, wielkość, sąsiedztwo.

W całym tym przedsięwzięciu zapominamy często o pewnym ważnym czynniku, który może mieć wpływ na późniejszy komfort naszego życia. Mowa o projekcie mieszkania – rozmieszczeniu pomieszczeń i ich układzie względem stron świata. Podpowiemy, na co zwrócić uwagę, żeby mieszkanie było funkcjonalne i wygodne.

Strefy mieszkania

Aby w pełni korzystać z wygód, jakie daje własne mieszkanie, należy dokonać jego podziału na dwie części – prywatną oraz ogólnodostępną, lub inaczej – nocną i dzienną. W części prywatnej powinna znajdować się sypialnia z garderobą i ewentualnie łazienka oraz toaleta. Na część ogólnodostępną składa się przedpokój, kuchnia i pokój dzienny. Dobrze, jeśli strefa nocna zlokalizowana jest w dalszej odległości od wejścia do mieszkania, natomiast strefa dzienna – tuż przy drzwiach.

Kupując mieszkanie od dewelopera, dowiadujemy się wcześniej, jaki układ będzie mieć nasze mieszkanie i zdarza się, że mamy jeszcze szansę na zmianę ustawień ścian działowych.

Układ pomieszczeń względem stron świata

Mogłoby się wydawać, że jest to aspekt mało istotny. Nic bardziej mylnego – rozmieszczanie pomieszczeń względem stron świata może mieć duży wpływ na nasz komfort. Przy projektowaniu wnętrz powinniśmy kierować się głównie swoimi upodobaniami, a wiedząc, które pomieszczenia są najbardziej oświetlone rano, a które po południu, można podjąć świadome decyzje podczas planowania układu pomieszczeń.

Pomieszczenia, których okna wychodzą na wschód, będą intensywnie oświetlone rano. Z tego względu raczej unika się sytuowania sypialni po tej stronie mieszkania. Pomieszczenia zlokalizowane od strony północnej są zazwyczaj słabo doświetlone, dlatego raczej nie wybiera się jej dla pokoju dziennego. Z tej strony warto jest za to zlokalizować kuchnię. Wnętrza z oknami wychodzącymi na zachód będą najbardziej oświetlone po południu, a co za tym idzie – latem będzie w nich najcieplej. Projekty mieszkań powinny uwzględniać powyższe wytyczne.

 

Dodatkowe wskazówki

Podczas analizowania ofert mieszkaniowych warto zwrócić uwagę na wielkość i rozkład kilku ważnych pomieszczeń. Oto przydatne wskazówki, które mogą rzucić nowe światło na poszukiwanie mieszkania:

  • Przedpokój – powinien być przestronny i dostępny dla pozostałych pomieszczeń w mieszkaniu. Funkcjonalny przedpokój to taki, który jest ustawny i można zamontować w nim pojemne meble do przechowywania.
  • Kuchnia i pokój dzienny – coraz bardziej popularnym rozwiązaniem jest łączenie kuchni, jadalni i pokoju dziennego w jedno pomieszczenie. W takim przypadku mamy do dyspozycji jedną, dużą przestrzeń z wydzielonymi sekcjami. Gdy decydujemy się na otwartą kuchnię, musimy zwrócić szczególną uwagę nie tylko na jej funkcjonalność, ale też estetykę.
  • Łazienka i toaleta – łączenie lub oddzielanie tych dwóch pomieszczeń to sprawa indywidualna. Jeśli w danym lokalu mieszka kilka osób, które rano wychodzą z domu o tej samej godzinie, pozostawienie oddzielnej toalety może pomóc zaoszczędzić czas. Natomiast połączenie obu części sprawi, że otrzymamy jedno bardziej przestronne pomieszczenie.

Więcej informacji na temat weryfikacji ofert mieszkaniowych znajduje się w tym artykule: http://www.administrator24.info/artykul/id9638,pulapki-przy-zakupie-mieszkania-z-rynku-wtornego.

Aby odbiór mieszkania od dewelopera lub prywatnego sprzedawcy był początkiem nowej, lepszej drogi życia, warto przeanalizować opisane wyżej aspekty. Możemy skorzystać z ogólnodostępnych narzędzi, takich jak darmowe programy do projektowania, aby nie dać się zaskoczyć i w pełni wykorzystać dostępny metraż oraz układ mieszkania.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki