Choć oczywiście deszcz jest błogosławieństwem zsyłanym przez naturę, w wielkomiejskiej, wybrukowanej przestrzeni, nadmiar wody może łatwo stać się uciążliwym problemem. Niefortunnie ulokowane kałuże mogą z powodzeniem utrudniać funkcjonowanie przechodniom czy pracownikom oraz korzystanie z wszelkiego rodzaju sprzętu.

Zminimalizowanie ryzyka praktycznych i estetycznych kłopotów spowodowanych przez deszcz to zadanie dla specjalnie zaprojektowanej kanalizacji.

Odwodnienia liniowe wokół nas

Metalowe kratki, jakie daje się zauważyć na chodnikach, podjazdach, placach i tarasach to właśnie wykończenia odwodnień liniowych, czyli sprytnych kanałów, które służą zbieraniu wody i odprowadzaniu jej dalej. Widoczne na powierzchni gruntu kratki są przymocowane do masywnych i wytrzymałych umocnień: wyprofilowanych w taki sposób, by woda bez przeszkód opuszczała bruk i pod nim sprawnie płynęła dalej tam, gdzie nie będzie stanowić logistycznego problemu.

Z uwagi na rodzaj tworzywa, z jakiego są wykonywane zasadnicze elementy tej kanalizacji deszczowej, wyróżnia się następujące odwodnienia liniowe:

  • Betonowe – tworzone z najpowszechniejszego materiału budowlanego. Wykazują wysoką wytrzymałość na ciężary, dlatego warto polecić je przede wszystkim inwestorom zarządzającym dużymi budynkami użyteczności publicznej czy też na przykład parkingami dla samochodów ciężarowych.
  • Polimerobetonowe – wykonywane z betonu wzbogaconego o syntetyczną żywicę. Tego rodzaju kanalizacja jest wyjątkowo odporna: nie tylko na obciążenia mechaniczne, ale też różnego rodzaju odczynniki chemiczne czy wpływ czynników atmosferycznych. Z tych względów wypada polecić je zwłaszcza właścicielom zakładów przemysłowych bądź intensywnie eksploatowanych parceli publicznych.
  • Wykonane z tworzywa sztucznego – odznaczają się przede wszystkim niską wagą, przez co łatwiejsze są ich transport i montaż. Jednocześnie są też mocne i odporne na działanie licznych czynników zewnętrznych, zarówno związanych z pogodą, jak też działaniem substancji chemicznych. Ich praktyczność sugeruje, by polecać je każdemu właścicielowi posesji, ale być może szczególnie warto zachęcić do nich posiadaczy prywatnych parceli, dbających o otoczenie domu.

Tego rodzaju odwodnienia można podzielić na dwa zasadnicze rodzaje: z uwagi na masywność ich kanałów oraz ilość wody, jaką są w stanie przyjąć, pomieścić i sprawnie odprowadzić. Płytsze i mniejsze odwodnienia to koryta i korytka, z kolei pojemniejsze i masywniejsze kanały to studnie i studzienki.

Artykuł powstał we współpracy z: BIELBET odwodnienia liniowe.