Wilgoć to prawdziwa zmora właścicieli budynków, gdyż jest na nią narażony praktycznie każdy obiekt. Może ona przenikać z mieszkania z zewnątrz, być produkowana przez lokatorów czy też powstawać podczas wykonywania codziennych czynności typu gotowanie, pranie, suszenie oraz kąpiel.

Dobra izolacja przeciwwilgociowa w kuchni i łazience to podstawa. Budynek powinien być poprawnie zaizolowany, ogrzewany i wentylowany. W przeciwnym razie konieczne będzie osuszanie muru i jego renowacja z powodu zawilgocenia. Jakie więc wyróżnia się izolacje przeciw wilgoci?

Wilgoć to prawdziwa zmora właścicieli budynków, gdyż jest na nią narażony praktycznie każdy obiekt. Może ona przenikać z mieszkania z zewnątrz, być produkowana przez lokatorów czy też powstawać podczas wykonywania codziennych czynności typu gotowanie, pranie, suszenie oraz kąpiel. Dobra izolacja przeciwwilgociowa w kuchni i łazience to podstawa. Budynek powinien być poprawnie zaizolowany, ogrzewany i wentylowany. W przeciwnym razie konieczne będzie osuszanie muru i jego renowacja z powodu zawilgocenia. Jakie więc wyróżnia się izolacje przeciw wilgoci?

 

Skąd ta wilgoć?

Przyczyną wilgoci w budynku mogą być wadliwe izolacje przeciwwilgociowe fundamentów i ścian, jak również niedostateczne ocieplenie ścian, nadproża i wieńców. Do zawilgocenia może dojść także w przypadku zalewania ściany wodą w wyniku uszkodzonej rynny i przedostawania się jej do środka przez nieszczelne okno. Izolacje przeciw wilgoci mogą nas zawieść także w przypadku nieprawidłowo wykonanego czy nieszczelnego systemu wentylacyjnego.


Najpierw zwalczenie wilgoci potem osuszanie muru


1. Jako, że wilgoć dostaje się do wewnątrz przez nieszczelne okna, należy wypełnić szpary pianką uszczelniającą, a następnie miejsce to spoinuje się silikonem. Warto dodatkowo zabezpieczyć miejsce szczeliny paskiem samoprzylepnej folii przezroczystej i osłonić je listwą maskującą.

2. Należy naprawić lub wymienić uszkodzone i nieszczelne rynny, z których cieknąca woda zalewa elewację. Podobnie należy zrobić z obróbkami blacharskimi wokół komina i przy tarasie. Sprawdzą się tutaj izolacje przeciwwilgociowe w postaci żywicy akrylowej lub epoksydowej. W przypadku większych szczelin należy nakleić na nie specjalną taśmę, a dopiero potem zastosować masę uszczelniającą.

3. Konieczne jest uszczelnienie także ścian piwnicznych.


Osuszanie muru


Niewłaściwie zabezpieczone przez działaniem wody fundamenty i uszkodzone izolacje przeciw wilgoci powodują zawilgocenie ścian. W celu zahamowania niszczących procesów, należy wykonać odpowiednią barierę hydrofobową, co pozwoli zatrzymać wodę już na poziomie ścian fundamentowych, aby nie przedostała się do tych wyżej położonych.

Sposobów osuszania murów jest kilkanaście, a wybór metody uzależniony od grubości muru i materiału, z którego został wykonany. Wyróżnia się metody naturalne, sztuczne nieinwazyjne oraz metody sztuczne inwazyjne osuszania murów. Jako, że naturalne sposoby wymagają czasu, więc na efekty trzeba poczekać, to korzystniejszą opcją często jest zastosowanie metod sztucznych, które są bardzo skuteczne i szybkie.

1. Metody naturalne – wietrzenie (niewielkie zawilgocenie, niegrube przegrody budowlane, ciepła i sucha pogoda).

2. Metody sztuczne nieinwazyjne – osuszanie murów gorącym powietrzem, absorpcja, kondensacja, mikrofale (podniesienie temperatury wewnątrz pomieszczenia i odpowiednia wentylacja).

3. Metody sztuczne inwazyjne – otwory Knapenna zwykłe lub z bruzdą, otwory ze środkiem higroskopijnym, iniekcje, elektroosmoza i metody mechaniczne.

 

Informacji udzieliła firma wykonująca izolacje przeciwwilgociowe.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki