W województwie kujawsko-pomorskim blisko 60% wybieranych przez klientów domów ma dach dwuspadowy. Dachy kopertowe wybrało ponad 25% budujących, zatem zajmują drugie miejsce w rankingu. Sprawdź jakie są ich zalety i dlaczego warto na nie postawić.

Zalety dachu dwuspadowego

Wybór dachu dwuspadowego nie powinien dziwić – są najbardziej uniwersalne, eleganckie i ponadczasowe. Jedną z ich głównych zalet jest prostota konstrukcji i szybkość, z jaką można ją stworzyć oraz niski koszt budowy wynikający z małej ilości odpadów. Ponadto proste, pozbawione załamań połacie ułatwiają usuwanie opadów atmosferycznych, a skosy występujące tylko na dwóch ścianach pozwalają na łatwą aranżację przestrzeni na poddaszu. Dach dwuspadowy można także łatwo ocieplić, w związku z czym często wybiera się go przy projektach domów energooszczędnych i pasywnych. Z kolei dachy kopertowe stosuje się najczęściej na jednokondygnacyjnych budynkach mieszkalnych, choć rozwiązanie to spotyka się także na szczytach obiektów wielopiętrowych.

 

 Projekt domu Decyma 6 BSA2080 ID 322417
Projekt domu Decyma 6 BSA2080 ID 322417

Czym się charakteryzuje dach kopertowy?

Jego cztery strony mają ten sam kąt nachylenia i stykają się w narożach. Połacie w kształcie trapezów zbiegają się na kalenicy, zaś trójkątne stykają się z nią wierzchołkiem. Widok takiego dachu od góry przypomina kopertę, stąd jego nazwa. Wizualnie jest bardzo atrakcyjny i dlatego często stosuje się go w domach jednokondygnacyjnych o dużej powierzchni użytkowej. Połacie stykają się, tworząc kąt rozwarty, dzięki czemu są one pochyłe i zapewniają sprawny spływ wody opadowej oraz ułatwiają oczyszczanie się powierzchni ze śniegu. Dachy kopertowe mają masywniejszą i sztywniejszą konstrukcję niż np. dwuspadowe. Kryte są często dachówką, a także tradycyjnymi pokryciami, takimi jak gont lub wióry, które szczególnie dobrze prezentują się na domach budowanych w stylu regionalnym lub dworkowym. Są to materiały wygodniejsze do krycia dachów czteropołaciowych niż np. blachodachówka, ponieważ przy obróbkach dekarskich blachą powstaje dużo odpadów.

Ponadto, co jest rzadko podkreślane, projekty domów z dachem kopertowym wykazują się bardzo dużą odpornością na zerwania przez silne, huraganowe wiatry. W okolicach, gdzie występują one szczególnie często lub są porywiste, należy dobrać odpowiednie, odporne na zerwanie pokrycie dachowe, takie jak np. płaska blacha stalowa lub dachówka bitumiczna, kładzione na sztywnym podłożu: pełnym deskowaniu, płytach MFP lub OSB. Stosowane w wielu dachach kopertowych niewielkie kąty nachylenia połaci ułatwiają wszelkie czynności konserwacyjne i naprawcze. Będzie to zwłaszcza przydatne przy domach krytych płaską blachą, cecha ta bowiem ułatwi malowanie.

Projekt domu E-158 WAX1043 ID 261598
Projekt domu E-158 WAX1043 ID 261598

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki