Zakup nieruchomości w Brodnicy? Najpierw sprawdź księgi wieczyste!

Jeśli poszukujemy domu, mieszkania lub działki w województwie kujawsko-pomorskim, warto rozważyć osiedlenie się w Brodnicy, która leży na obszarze Pojezierza Brodnickiego – terenu bardzo atrakcyjnego turystycznie. Znajdziemy tu również pełną infrastrukturę społeczną, a także wiele możliwości zdobycia zatrudnienia.

Do wyboru będziemy mieć kilka osiedli, które leżą na terenie Brodnicy – m.in. Michałowo, urokliwe Stare Miasto, osiedla Matejki czy Mieszka I. Jeśli zdecydujemy się na grunt, na którym rozpoczniemy budowę własnego domu – warto sprawdzić obrzeża miejscowości, a także jej tereny sąsiednie. Zakup nieruchomości będzie się jednak wiązać z wieloma formalnościami.

Dlaczego warto sprawdzić księgi wieczyste?

Przed zakupem gruntu, mieszkania lub domu, warto sprawdzić stan prawny wybranej nieruchomości – dzięki temu unikniemy problemów, które mogłyby się pojawić w przyszłości. Pozwoli na to weryfikacja odpowiedniej księgi wieczystej (ksiegi-wieczyste.org), która charakteryzuje prawną sytuację nieruchomości. To treść księgi wskazuje podstawowe dane o nieruchomości (jej numer, oznaczenie, lokalizację), a także potwierdza prawa, które przysługują osobie sprzedającej dom czy mieszkanie. Istotne jest, iż nie musi to być tylko własność – sprzedający może korzystać też ze spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub z użytkowania wieczystego. W księdze znajdują się informacje na temat sposobu, w jaki sprzedający albo użytkownik otrzymał prawa do danej nieruchomości – np. przez spadek, darowiznę lub zakup. Ważne jest sprawdzenie tego, czy lokalu nie dotyczą ograniczone prawa rzeczowe lub ograniczenia w rozporządzaniu, pod postacią prawa do pierwokupu lub np. prawa do dożywotniego mieszkania. Warto też dowiedzieć się, czy nieruchomość nie jest obciążona hipoteką, a jeśli jest – jaka jest jej wysokość oraz co zabezpiecza.

Jakie problemy mogą wynikać z nieuregulowanego stanu prawnego nieruchomości, którą planujemy zakupić? Pojawić może się na przykład inna osoba (nie ta, z którą zawieramy umowę), która do niej rości sobie pewne prawa, a w dodatku ma ich potwierdzenie w księdze wieczystej. Biorąc pod uwagę zasadę powszechnej jawności ksiąg, która pozwala każdemu (zarówno posiadającemu, jak i nieposiadającemu w tym interesu prawnego) na wgląd w nie, nieznajomość zapisów księgi nie będzie żadnym wytłumaczeniem. Warto więc ów stan prawny najpierw sprawdzić.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki