Choć pojęcia usług płytkarskich, usług glazurniczych, a także kafelkowania, glazurowania i flizowania używane są dość powszechnie nie tylko w branży budowlanej,

ale także przez osoby niezwiązane z wykonywaniem prac i robót budowlanych oraz remontowych, bardzo często przypisuje się im nie do końca prawidłowe znaczenie zbyt poszerzając lub też zawężając zakresy znaczeniowe używanych pojęć. Prowadzić może to do różnego rodzaju nieporozumień, z którymi spotkać się będzie można podczas zlecenia wykonania określonego rodzaju usług profesjonalnym podmiotom wykonującym działalność w sektorze budowlanym. Stąd też warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czym tak naprawdę są usługi płytkarskie, na czym właściwie polegają oraz czy prawidłowo używa się tego pojęcia zamiennie z pojęciem flizowania i glazurowania.

Do szeroko rozumianych usług płytkarskich zaliczyć należy w pierwszej kolejności same czynności związane z układaniem płytek ceramicznych oraz płytek wykonanych z innego rodzaju materiałów wykorzystywanych powszechnie w przemyśle budowlanym. Przyporządkowanie tego rodzaju czynności do kategorii usług płytkarskich nie może dziwić, gdyż wydają się one najbardziej oczywistym skojarzeniem, które nie powinno wywoływać większych wątpliwości. W zakres opisywanych powyżej usług wchodzić będą jednakże także i inne, mniej oczywiste prace i roboty budowlane. Przede wszystkim zaliczyć należy do nich także i usuwanie (skuwanie) płytek ceramicznych (innych rodzajów płytek) ze ścian i podłóg, a także – co się z tym immanentnie wiąże – przygotowywanie podłoża pod położenie nowych płytek. O ile bardzo często zauważa się, ze czynności te można wykonać samodzielnie, przed skorzystaniem z usług profesjonalnego podmiotu z branży budowlanej, o tyle jednak należy pamiętać, że dysponujący odpowiednim sprzętem oraz doświadczeniem glazurnik wykonane wskazane prace o wiele szybciej i sprawniej, minimalizując przy tym niedogodności związane z tworzącymi się oparami kurzu i pyłu. Prawidłowe przygotowanie podłoża pod właściwe prace płytkarskie pozwoli natomiast uzyskać lepszy wizualnie efekt końcowy.

Bardzo często dokonuje się rozróżnienia pomiędzy pojęciami kafelkowania (glazurowania) oraz flizowania. Spotkać można się z wypowiedziami, że pod terminem flizowania rozumieć należałoby właściwie jedynie proces nacinania krawędzi kafli do 45 stopni, dzięki czemu możliwe jest ich wykończenie w narożnikach bez użycia plastikowych (metalowych) listew wykończeniowych. Takie rozróżnienia nie są jednakże zasadne. Termin flizowanie pochodzi bowiem od niemieckiego słowa tłumaczonego jako „fliza”, a stanowiącego dekoracyjne płyty wykorzystywane do układania na podłogach i ścianach, mogące być wykonane z różnego rodzaju materiałów, w tym z ceramiki. Jak widać na pierwszy rzut oka – pojęcie to nie ma niczego wspólnego z jakimkolwiek nacinaniem krawędzi płytek (co poprawnie nazywa się bizotowaniem), natomiast używane być może jedynie w celu opisania usług glazurniczych polegających na wykonywaniu dekoracyjnych, skomplikowanych wzorów i kompozycji przy wykorzystaniu płytek ceramicznych, terakoty, marmuru oraz innych stosowanych materiałów budowlanych.

Zobacz więcej na DekorFliz.pl

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki