Wąska łazienka, chociaż z zasady mało ustawna, może być bardzo przytulnym pomieszczeniem. Wszystko zależy od tego, jak ją zagospodarujemy. Wystarczy kilka prostych tricków, by wąski tunel przekształcić w modną łazienkę.

1. Oszczędzaj miejsce

Długa i wąska łazienka ma to do siebie, że trudno w niej o rozmach przy rozmieszczaniu mebli i urządzeń. Dlatego zanim zagospodarujemy łazienkę, warto się dobrze zastanowić, czy na pewno dobrze wykorzystaliśmy każdy kawałek przestrzeni. Przykładowo podwieszany sedes i umywalka optycznie powiększają podłogę, nie tracąc nic na funkcjonalności.

2. Lustro twoim przyjacielem

Nic tak nie powiększa optycznie łazienki jak lustro. Często stosowanym zabiegiem jest wieszanie dwóch luster naprzeciw siebie, daje to efekt wielokrotnego powiększenia przestrzeni, łazienka przestaje być pomieszczeniem klaustrofobicznym.

3. Żyj kolorowo.

Jasne kolory sprawiają, że pomieszczenie wydaje się większe, niż jest w rzeczywistości. Podobny efekt dają duże figury geometryczne na ścianach lub glazura w dużym rozmiarze. Jeśli chcemy trochę oszukać umysł i sprawić, by łazienka wydawała się bardziej kwadratowa można nadać długim ścianom ciemne barwy, a krótkim – jasne.

4. Wanna czy brodzik?

Tutaj wybór uzależniony jest po pierwsze od osobistych preferencji, po drugie od rozmiarów łazienki. Jeśli mamy przynajmniej półtora metra szerokości, można pokusić się o wannę, w węższej łazience lepiej sprawdzi się brodzik prysznicowy.

5. Gdzie są drzwi?

Jeśli drzwi umieszczone są na krótszej ścianie mamy stosunkowo niewielkie pole do popisu – na dłuższej ścianie ustawiamy umywalkę, sedes, szafkę, a jeśli miejsce pozwala to także pralkę, na końcu łazienki – wannę lub prysznic. Jeśli szerokość łazienki pozwala, na drugiej długiej ścianie można zamontować grzejnik.

Drzwi na dłuższej ścianie dają większe pole do popisu, o ile są na środku. Wtedy na jednym krótszym boku umiejscawiamy wannę lub prysznic, na drugim – sedes. Naprzeciwko drzwi pozostaje miejsce na umywalkę, lustro i szafki.

6. Podłoga

Podłoga wbrew pozorom ma duży wpływ na wizualny odbiór pomieszczenia. Aby optycznie poszerzyć łazienkę można ułożyć płytki w poprzek lub w szachownicę.

7. Prostota – klucz do sukcesu

Aranżacja wąskiej łazienki w pewien sposób hamuje rozmach przy wyborze wyposażenia. Niestety trzeba zrezygnować z wszelkiego rodzaju ozdób, stawiając na lekkość i prostotę. Taki wybór, chociaż być może nie do końca zgodny z naszym gustem, sprawi, że łazienka mimo niewielkich rozmiarów nie będzie przytłaczająca.

Więcej o aranżacji wąskiej łazienki można przeczytać na: http://www.kolo.com.pl/aranzacja-lazienki/porady/nietypowa-lazienka/dluga-waska-lazienka-nie-musi-byc-problemem/