Wbrew pozorom koszty całkowitego remontu łazienki mogą być wyższe niż koszty remontu kuchni lub pokoju. W przypadku łazienki niewielkiej od 5 do 6 m kw. może to zawierać się w kwocie do 10 tysięcy złotych.

Warto jest też wziąć pod uwagą to, że nigdy nam się nie opłaci (zwłaszcza w aspekcie estetycznym) remont częściowy.

Remont łazienki składa się z kilku etapów i zanim zabierzemy się za to dobrze jest wszystko przekalkulować finansowo.

Te etapy to:

- projekt;

- zbijanie starych płytek ze ścian i zbijanie tynków;

- demontaż płytek podłogowych,

- wymiana hydrauliki i instalacji elektrycznej,

- wymiana podstawowych urządzeń łazienkowych,

- zakup niezbędnego wyposażenia.

Mimo to na początku warto jest się zastanowić na czym możemy zaoszczędzić nie tracąc tym samym na estetyce pomieszczenia łazienkowego.

Pierwsza rzecz (zwłaszcza w przypadku małej łazienki w bloku mieszkalnym) - nie musimy wcale korzystać z usług projektanta, bowiem sami możemy skorzystać z programów do projektowania, dostępnych w internecie, gdzie część z nich jest bezpłatna.

Druga rzecz to płytki ścienne i podłogowe - drogie w tym przypadku nie oznacza lepsze i bardziej estetyczne. Warto też jest wybierać płytki większe, wtedy koszt położenia może być mniejszy.

Różnie bywa z wymianą hydrauliki i elektryki - drożej takie prace kosztują, jeśli zamierzamy przemieścić spusty wody lub gniazda. Mimo to trzeba się liczyć z tym, że na hydraulikę wydamy do 800 zł, na instalację elektryczną do 400, czyli razem - 1200 zł.

Zakup kabiny prysznicowej może nas kosztować do 1000 zł, dodatkowo baterii około 150 zł. Stelaż podtynkowy, sedes i spłuczka z montażem to koszt do 850 zł, dodawszy do tego umywalkę na ten etap remontu wydamy do 2400 zł.  

Od 700 do 1000 złotych należy zaplanować łącznie na zakup i położenie płytek ściennych. Koszt remontu całych ścian i sufitu wniesie nam do 2000 zł.

Jeśli mamy do wyremontowania od 5 do 6 m kw. podłogi to razem z zakupem kafelków i robocizną zapłacimy za to od 550 do 600 zł.

Zwykle łazienka to także miejsce na dodatkowe urządzenia, czyli pralkę automatyczną, szafki, dodatkowe oświetlenie (pamiętajmy, że w łazience sprawdza się światło rozproszone). Pamiętajmy, że remontując łazienkę wymieniamy również drzwi (niezłe drzwi łazienkowe można kupić już za 150 zł). Wymieniamy też nierzadko stary kaloryfer na nowy, wiszący, lekki grzejnik (podczas remontu możemy też zmienić ogrzewanie na np. podłogowe).

Zatem po podliczeniu tych wszystkich etapów na pewno na remont niewielkiej łazienki powinniśmy zabezpieczyć od 9 do 10 tysięcy złotych.