Zakup projektu budynku to bez wątpienia jedna z najważniejszych decyzji w życiu osób, które zdecydowały się na spełnienie marzenia o posiadaniu własnego domu. Dlatego wybór określonej koncepcji powinieneś być poprzedzony analizą kilku kluczowych kwestii. Na co zwrócić uwagę, decydując się na plan budynku spośród wielu dostępnych na rynku opcji? Czytaj dalej i sprawdź!

Czym kierować się podczas zakupu projektu domu?

Podczas podejmowania decyzji o zakupie projektu domu warto kierować się kilkoma ważnymi aspektami. Wówczas z pewnością znajdziesz idealną koncepcję dla siebie i swojej rodziny. Oto najważniejsze aspekty, którymi warto się kierować przy wyborze planu budynku.

1. Dokładna analiza Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub warunków zabudowy

Przed zakupem projektu domu, koniecznie zapoznaj się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Może się okazać, że dokument wyznacza pewne warunki budowlane, takie jak ilość kondygnacji czy maksymalną dopuszczalną powierzchnię. Dlatego warto mieć na uwadze, że nie każdy plan będzie spełniał wymogi prawa lokalnego.

2. Określenie wielkości działki

Jeśli działka budowlana, na której chcesz postawić budynek, ma ograniczoną wielkość, sprawdź, czy budowa będzie zgodna z prawem. 

3. Usytuowanie budynku względem stron świata

Zwrócenie uwagi na lokalizację domu względem stron świata, pozwoli nie tylko na komfort mieszkania, ale także oszczędności w eksploatacji budynku. Na południu najlepiej umieścić salon, z kolei sypialnia doskonale sprawdzi się na północy,

4. Określenie możliwości finansowych z uwzględnieniem kosztów przyszłej eksploatacji budynku

Kolejnym ważnym kryterium, jakim warto się kierować, jest budżet. Jeżeli masz  ograniczone możliwości finansowe, warto rozważyć koncepcje gotowych projektów. Gdy masz duże fundusze, możesz zdecydować się na indywidualne plany, które pozwalają na przygotowanie szkicu 

5. Określenie powierzchni użytkowej budynku

Niezwykle ważnym aspektem, na który powinieneś zwrócić uwagę, jest całokształt budynku, w tym jego metraż, stylistyka czy rozkład pomieszczeń. Wybierając konkretne rozwiązanie, sprawdź, czy w pełni odpowiada ono aktualnym potrzebom domowników, a także uwzględnia te, które mogą pojawić się za kilka lat, np. po pojawieniu się dziecka

6. Wybór odpowiedniej pracowni projektowej

Ostatnim kryterium nie bez znaczenia jest także wybór odpowiedniej pracowni projektowej. Strzałem w dziesiątkę będą z pewnością projekty domów EUROdom, firmy z wieloletnim doświadczeniem, która jest w stanie zapewnić Ci kompleksowe usługi, które nie tylko obejmują przygotowanie szkicu, ale także zaplanowanie prac i nadzór budowlany.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za prawa autorskie do zdjęć i/lub treści