O mało którym tworzywie sztucznym słyszy się dziś tyle co o tzw. pleksie. Śmiało już chyba można powiedzieć o zalewie produktów wytworzonych przy udziale tego materiału, i to zarówno w miejscach publicznych, jak i w zaciszu naszych domów. Co sprawia, że szkło akrylowe tak bardzo przypadło wszystkim do gustu? Sprawdźmy to!

Pleksa przezroczysta - niepozorny plastik czy rewelacyjny materiał?

Być może obecność przedmiotów wykonanych z tak zwanego szkła organicznego stała się tak powszechna, że w ogóle nie zwraca się już na to uwagi. Wielu z nas zapewne rozpoczyna dzień od prysznica w kabinie z drzwiami z pleksy, a potem idzie na zakupy do sklepu, gdzie wciąż jeszcze przy kasie zamontowane są przeciwwirusowe osłony. Być może nawet nie zastanawiamy się  z czego te przedmioty właściwie powstają, nazywając je po prostu "plastikowymi". Warto jednak na chwilę się  zatrzymać i przyjrzeć bliżej temu materiałowi. Pleksa przezroczysta to tworzywo sztuczne uznawane za jeden z kilku dostępnych obecnie zamienników szkła (obok np. poliwęglanu). Po raz pierwszy uzyskano je niespełna 100 lat temu, w latach 30-tych XX wieku. Szybko zauważono, że przepuszczające aż 92% światła, a zarazem nietłukące się i lekkie tworzywo jest dokładnie tym, czego potrzebował współczesny świat. Na masową skalę zaczęto produkować z pleksy przedmioty codziennego użytku, także te, którego dotychczas wytwarzane były ze szkła. Przedstawiciele wielu branż zgodnie doszli do wniosku, że nieco demonizowany w powszechnej opinii plastik w takiej odsłonie może być przydatny i reprezentować wysoką jakość.

 

Dlaczego warto sięgnąć po szkło akrylowe? Sprawdź sam!

Pleksa przezroczysta na pierwszy rzut oka, zwłaszcza gdy patrzy się na nią z dystansu, wygląda właściwie identycznie jak szkło. Oczywiście nie znaczy to, że oba tworzywa zachowują się identycznie. Szkło organiczne jest lżejsze od naturalnego, nie rozpada się na kaleczące odłamki, łatwiej też je obrobić (i to zarówno termoplastycznie, jak i mechanicznie, amatorowie prac technicznych mają tu więc pole do eksperymentów). Wiadomo jednak, że każde tworzywo ma również wady (w przypadku pleksy może być to podatność na zarysowania czy też żółknięcie przy zbyt długiej ekspozycji na czynniki zewnętrzne), a każdy z nas swoje osobiste preferencje co do idealnego materiału. Szkło akrylowe zyskało wielu zwolenników ze względu na swoje właściwości, które uczyniły je świetnym zamiennikiem dla kosztownego i nie w każdej sytuacji bezpiecznego szkła. Wciąż jednak najlepiej wyrobić sobie o tym materiale opinię, korzystając z przedmiotów z niego wykonanych lub też konstruując je samodzielnie.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za prawa autorskie do zdjęć i/lub treści