Nie da się ukryć, że zakup nieruchomości jest zwykle ogromnym wyzwaniem. Mowa tu w szczególności o względach finansowych. Rynek nieruchomości to przede wszystkim wysokie ceny, więc wsparcie finansowe w tym wypadku okazuje się absolutnie niezbędne. W takich sytuacjach to właśnie kredyt hipoteczny może okazać się najlepszym rozwiązaniem. Jednak co warto o nim wiedzieć?

Czym jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny w ostatnim czasie okazał się jednym, z bardziej atrakcyjnych produktów finansowych w ofercie banków. Dlaczego? Otóż taki kredyt zwykle cechuje się względnie niskim oprocentowaniem, a jednocześnie opiewa on na pokaźne kwoty. Warto zauważyć, że kredyt hipoteczny jest naczelnym produktem finansowym tylko i wyłącznie w odniesieniu do banków. Nie można się o niego ubiegać w żadnych instytucjach pozabankowych. Co więcej, by banki rzeczywiście mogły przyjąć i rozpocząć rozpatrywanie naszego wniosku kredytowego, konieczne jest posiadanie zabezpieczenia w postaci nieruchomości. Dodatkowo niezbędne jest także posiadanie:

  • wkładu własnego- zwykle jest to minimum 20% kwoty od rzeczywistej ceny nieruchomości;
  • odpowiedniej zdolności kredytowej- jest ona wyliczana na podstawie miesięcznych dochodów oraz ewentualnych, ciążących na wnioskodawcy zobowiązaniach;
  • udokumentowanego potwierdzenia odnośnie stosunku pracy.

W wielu instytucjach finansowych zaciągnięcie kredytu hipotecznego może się również wiązać z koniecznością zakupu dodatkowych usług. Warto jednak zauważyć, że każda instytucja bankowa ma swoje własne wymagania i zasady, na podstawie których przyznawane są kredyty hipoteczne. Warto więc, przed finalnym złożeniem wniosku zapoznać się z nimi, by uniknąć przykrego rozczarowania.

Kredyt hipoteczny- jak wygląda procedura jego otrzymania?

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na niezwykle długi okres czasu. Wobec tego banki mają określone zasady. Przede wszystkim już z definicji kredytu hipotecznego można dowiedzieć się, że warunkiem jego otrzymania jest również posiadanie odpowiedniego zabezpieczenia w postaci nieruchomości. Co więcej, istnieje również wymóg udowodnienia naszych możliwości spłaty zarówno w perspektywie krótko- jak i długoterminowej. Z racji tego, że kredyt hipoteczny jest zaciągany głównie na zakup nieruchomości, wówczas należy przedstawić w instytucji bankowej określony lokal- którego zakupem jesteśmy zainteresowani, a dodatkowo także dokumenty potwierdzające fakt, że posiadamy stałe dochody. Dopiero wtedy możemy przystąpić do wypełniania wniosku i złożenia go w banku. W przypadku kiedy nasza zdolność kredytowa nie jest wystarczająca, warto rozważyć, w jaki sposób możemy ją podnieść. Zwykle można dołączyć- oprócz dowodu na zatrudnienie- także i dodatkowe świadczenia, których jesteśmy beneficjentami. To znacznie zwiększa naszą zdolność kredytową. Finalnie nie zapomnijmy również o tym, że konieczne jest wpłacenie na samym początku wymaganego wkładu własnego. Czasy, w których kredyt hipoteczny może było uzyskać bez gotówki "na start" dawno już minęły.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za prawa autorskie do zdjęć i/lub treści