Podczas prac budowlanych lub remontowych czasami niezbędne jest przygotowanie zaprawy murarskiej o określonych właściwościach. Żeby to osiągnąć, należy zastosować plastyfikator. Czym jest i na co zwrócić uwagę podczas wyboru – odpowiedzi znajdziecie w naszym artykule.

Plastyfikator – czym jest?

Plastyfikator jest istotny w wielu pracach budowlanych. Najczęściej jest on mieszanką różnych składników i ma na celu zmienić strukturę inne substancji, najczęściej zaprawy lub betonu. Dodanie plastyfikatora do przygotowywanej mieszanki zwiększa ruchliwość budujących ją łańcuchów polimerowych oraz poprawia oddziaływania międzycząsteczkowe. Polepsza to właściwości zaprawy lub wylewki.

Plastyfikatory – do czego się stosuje?

Uelastyczniaczy używa się najczęściej do zmniejszenia zużycia wody zarobowej. Mają one jednak też inne zastosowania. Jednym z często stosowanych rodzajów są plastyfikatory napowietrzające. Preparaty plastyfikujące mogą również wpływać na czas wiązania mieszanki – w zależności od potrzeb mogą go przyspieszać lub opóźniać. Na rynku znaleźć można także plastyfikatory upłynniające czy adhezyjne.

Ile jest rodzajów plastyfikatorów

Środki uelastyczniające do zaprawa najczęściej przygotowuje się z estrów alkoholi i kwasów karboksylowych. Dzieli się je plastyfikatory ftalanowe i nieftalanowe. Do produkcji ftalanowych wykorzystywany jest bezwodnik kwasu ftalowego. Plastyfikatory nieftalanowe powstają poprzez uwodornienie plastyfikatorów ftalanowych lub epoksydację olejów roślinnych.

Potencjalne problemy z plastyfikatorami

Plastyfikatorów używa się często zamiast wapna – obie substancje mają podobne właściwości, ale wapno odznacza się wyższą ceną. Dodatkowo preparatów plastyfikujących można używać w niskich temperaturach. Jednym z tego typu produktów jest plastyfikator do betonu BETONMIX ZIMOWY producenta chemii budowlanej Jurga, który działa nawet w temperaturze do -8°C, co pozwala prowadzić prace budowlane w zimie. Należy jednak uważać, żeby nie stosować zbyt dużych ilości plastyfikatora – może on za bardzo napowietrzyć mieszankę i obniżyć jej parametry.

Plastyfikator do zaprawy murarskiej

W trakcie prac budowlanych niejednokrotnie konieczne jest przygotowanie odpowiedniej zaprawy murarskiej. Musi ona odznaczać się konkretnymi i powtarzalnymi właściwościami takimi jak kleistość, przyczepność i jednorodność. Do tego celu stosuje się plastyfikator do zapraw murarskich i tynkarskich taki jak ADMIX LIQUID firmy Jurga. Jest to płynna domieszka uplastyczniająca, która zmniejsza użycie wody zarobowej i napowietrza zaprawę. Należy ją dozować razem z wodą w ilości 0,3-0,4% w stosunku do wagi cementu.

Plastyfikator do betonu – który wybrać

Substancje uelastyczniające do betonu stosuje się, żeby zwiększyć jego plastyczność i objętość. Oprócz tego plastyfikator do betonu taki jak BETONMIX firmy Jurga poprawia urabialność i połączenie żwiru i cementu. Tego typu preparatów najczęściej używa się do produkcji betonowych płyt, stropów oraz posadzek. Żeby uzyskać wytrzymałą i odporną na mróz mieszankę betonową, wystarczy dodać od 0,5 do 1% plastyfikatora w stosunku do wagi cementu i wymieszać.