Gazony betonowe jeszcze do niedawna doskonale sprawdzały się jedynie w parkach i na terenach zieleni miejskiej. Obecnie coraz częściej sięgają po nie właściciele przydomowych ogrodów. Można je wykorzystywać na wiele różnych sposobów, m.in. do tworzenia okazałych kwietników, murków i umacniania skarp. Poznaj dekoracyjne funkcje gazonów betonowych.

Czym są gazony betonowe?

Gazony betonowe stanowią jeden z najtrwalszych elementów małej architektury ogrodu. To produkty, które wykonane są ze specjalnego kompozytu jakim jest beton. Dzięki temu, że jest to bardzo solidny materiał, który nie ulega działaniu czynników atmosferycznych, nie trzeba ich pielęgnować. Są również odporne na uszkodzenia mechaniczne. Gazony betonowe idealnie współgrają z kostką brukową i metalowymi elementami, które znajdują się w ogrodzie. Świetnie uzupełniają aranżację przestrzeni. Są one stosunkowo tanie i łatwe w montażu. Służą do uprawy roślin i nie tylko. 

Dekoracyjne funkcje gazonów betonowych

Gazony betonowe można stosować na wiele sposobów. Przede wszystkim służą to wzmacniania skarp. Dzięki temu nie tylko stworzysz efektowny kwietnik, ale również zapobiegniesz osuwaniu się ziemi. Jeśli dobrze je ułożysz, będą Ci służyły przez wiele lat. Z donic możesz zbudować rząd wzdłuż obrzeża ścieżki lub zieloną ścianę. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się do zasłaniania problematycznych miejsc w ogrodzie. Często donice wykorzystuje się jako ściany dźwiękoszczelne w miejscach, które znajdują się blisko dróg szybkiego ruchu. Gazony betonowe mogą być układane piętrowo. Tym samym pozwalają one na tworzenie ciekawych kompozycji. Ten element architektury możesz również ustawiać pojedynczo lub po kilka donic obok siebie. Pięknie będą prezentować się w nim kępiaste trawy, smagliczka skalna, goździki i niektóre kwitnące krzewy liściaste. 

Jak wybrać gazony betonowe do ogrodu?

Przy wyborze gazonów betonowych niezwykle ważna jest jakość materiału. Jak już wspomnieliśmy, produkty te najczęściej wykonane są z betonu, a więc z wytrzymałego materiału, który posłuży Ci przez długi czas. Biorąc pod uwagę gazony dostępne w sklepie https://sklep.betonowewyroby.pl/ mogą one występować w kolorze szarym, miedzianym i grafitowym. Mają one postać prostokątów i półksiężyców. Dopasowując je do przestrzeni w ogrodzie, powinieneś zdecydować się na te, które nie będą rzucały się w oczy. Dobieraj je pod istniejące budynki, nawierzchnie, ogrodzenia i inne elementy małej architektury, aby tworzyły spójną całość.