Prace wykopowe wiążą się z wysokim ryzykiem zagrożenia, wywołanym np. obsuwaniem się dużych mas ziemi. Dlatego konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie wykopów, zwłaszcza w sytuacjach, kiedy podłoże jest mało stabilne. Jednym z często stosowanych zabezpieczeń są szalunki. Co to jest szalunek i w jaki sposób się go wykonuje? Zapraszamy do lektury!

Szalunki - rodzaje

Najprościej mówiąc, szalunek jest formą, która umożliwia nadanie stawianej konstrukcji określonego kształtu, ustabilizowanie jej i wzmocnienie do czasu związania materiału. Szalunki są stosowane na różnych rodzajach gruntów. Są niezbędnym elementem przy wylewaniu fundamentów, schodów, stropów, jak również wielu innych elementów betonowych. Najczęściej przygotowuje się je z drewnianych desek. Szalunki dzielimy na różne rodzaje. Istnieją np. szalunki ścienne oraz szalunki stropowe, które znajdują zastosowanie w zależności od wymaganych w danej sytuacji parametrów. Pomimo tego, że szalunek jest konstrukcją tymczasową, pełni niezwykle ważną rolę w budownictwie – stanowi solidne zabezpieczenie przy pracy, a dodatkowo ma duży wpływ na wytrzymałość budowanych elementów.

 

Co to jest szalunek ścienny?

Szalunki ścienne należą do najszerzej stosowanych zabezpieczeń przy pracach wykopowych i nie tylko. Wykonuje się je między innymi przy stawianiu budynków, ścian, słupów czy ogrodzeń betonowych. Szalunek ścienny jest wszechstronnym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie wykonuje się konstrukcje z betonu.

 

Co to jest szalunek stropowy?

Przy wykonywaniu stropów żelbetowych, zastosowanie znajdują szalunki stropowe. Ich zadaniem jest podtrzymanie znacznego ciężaru, dlatego muszą być zaprojektowane ze szczególną dokładnością. Szalunki stropowe służą do wykonywania poziomych elementów betonowych, a więc są niezbędne przy budowie domów piętrowych oraz budynków wielorodzinnych. Podnoszą bezpieczeństwo prac i skutecznie podtrzymują masywne konstrukcje z betonu.

 

Jak zrobić szalunek pod wylewkę?

Prawidłowe wykonanie szalunku zależy od rodzaju oraz ciężaru stawianych elementów. Przed przystąpieniem do deskowania, w pierwszej kolejności należy przygotować potrzebne do pracy narzędzia – deski, piłę do cięcia drewna, młotek oraz gwoździe. Abu wykonać szalunek we właściwy sposób, należy z wysoką dokładnością określić wymiary planowanej konstrukcji i dopasować do nich odpowiednie deskowanie. Deski powinny być ułożone jedna przy drugiej i połączone ze sobą w taki sposób, aby konstrukcja była mocna i odznaczała się dużą wytrzymałością. To przekłada się na solidność wykonywanych elementów betonowych. Po całkowitym wyschnięciu betonu, co może trwać od kilku do kilkunastu dni, szalunki ścienne należy usunąć.

 

Jak zrobić szalunek na schody?

Dość złożoną kwestią jest to, jak zrobić szalunek na schody w prawidłowy sposób. Zwłaszcza, jeśli mamy do czynienia z nietypowym projektem schodów. Niewłaściwie wykonane deskowanie może doprowadzić do tego, że schody będą krzywe i nie spełnią naszych oczekiwań. To zadanie najlepiej powierzyć fachowcom, którzy posiadają doświadczenie w wykonywaniu schodów i zadbają o to, aby całość była wykonana prawidłowo i bezbłędnie. Szalunek na schody wykonuje się od góry do dołu, poruszając się wzdłuż linii, którą będą biegły schody. Należy pamiętać o zastosowaniu odpowiednich podpór, które zapewnią całej konstrukcji stabilność. Trzeba także pamiętać, że betonowanie schodów powinno się wykonać w ciągu jednego dnia. W innym przypadku istnieje wysokie ryzyko, że schody wykonane z betonu zaczną w krótkim czasie pękać.


Prace budowlane znacząco ułatwi skorzystanie z szalunków systemowych, które są wykonywane na zamówienie. Firmy zajmujące się produkcją szalunków przygotowują indywidualne systemy szalunkowe pod określony projekt. Gotowe, solidnie wykonane szalunki ścienne i stropowe są praktycznym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie stawiane są konstrukcje betonowe. Sklep internetowy Szalunkowy.pl wszystko do szalowania i betonowania oferuje gotowe zestawy szalunków, a także wykonuje indywidualne systemy dopasowane do określonych projektów domów, jak również innych budynków.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki