Kupując drzwi, trzeba wybrać nie tylko samo skrzydło, ościeżnicę czy maskownicę, ale również okucia drzwiowe. Klamki do drzwi i szyldy są w stanie urozmaicić wystrój drzwi i sprawić, że ich używanie będzie proste i wygodne. Sprawdź, jak wybrać idealne okucia drzwiowe!

  1. Klamki do drzwi zewnętrznych dopasuj do ich stylu
  2. Kolor i materiał idealny na klamki drzwiowe
  3. Specjalne klamki do drzwi łazienkowych

 

Okucia drzwiowe to nie tylko klamki do drzwi, ale również szyldy, zawiasy, wkładki i blachy. Podobnie jak w przypadku wyboru drzwi, tak również wybierając okucia należy kierować się ich funkcjonalnością, materiałem wykonania oraz estetyką.

 

Klamki do drzwi zewnętrznych dopasuj do ich stylu

Wybierając klamki drzwiowe, zarówno do drzwi zewnętrznych, jak i drzwi wewnętrznych, trzeba kierować się jedną, główną zasadą - im bardziej masywne są drzwi, tym większych okuć wymagają. Dzięki odpowiedniemu dopasowaniu modeli okuć do rodzaju drzwi, można osiągnąć spektakularny efekt i sprawić, że cały zestaw będzie zarówno funkcjonalny, jak i dekoracyjny. Zasada ta znajduje największe zastosowanie w przypadku drzwi wejściowych - zwykle to one są najmasywniejsze ze wszystkich drzwi w domu, dlatego wymagają specjalnej uwagi. Modne klamki do drzwi wejściowych są często utrzymane w nowoczesnym stylu, mają surowy, geometryczny kształt prostokąta lub kwadratu, oraz są wyposażone w dopasowane szyldy do drzwi zewnętrznych. Natomiast klamki wewnętrzne do drzwi łazienkowych i pokojowych, często są mniejsze i delikatniejsze.

 

Kolor i materiał idealny na klamki drzwiowe

Nie istnieje materiał idealny na klamki do drzwi. To, który materiał i kolor wybierze inwestor, zależy od jego preferencji i stylu, w jakim utrzymane będą całe drzwi. Nowoczesne klamki ze stali czy aluminium pasują zwykle jedynie do równie nowoczesnych drzwi aluminiowych lub drzwi szklanych. W przypadku stylizowanych drzwi wewnętrznych, klamki powinny być równie dekoracyjne, np. mosiężne do drzwi pokojowych retro. Wybierając kolor, warto kierować się własnymi preferencjami. Jeśli kolor klamki ma współgrać z kolorem drzwi i okuć, wybór jest prosty, jednak chcąc stworzyć kontrast, trzeba umiejętnie dobrać kolorystykę, aby nie stworzyć kiczowatego efektu.

 

Specjalne klamki do drzwi łazienkowych

Do drzwi przesuwnych lub łazienkowych zwykle wybierane są specjalne klamki, poprawiające komfort korzystania z tych pomieszczeń. Klamki dostępne do drzwi łazienkowych często są wyposażone w rozetę z zamkiem i pokrętłem WC, ułatwiającym zamknięcie się od środka.