Dowolna długość, szybkie i tanie w realizacji oraz eksploatacji, proste zabezpieczenie towaru, produktów rolnych, maszyn lub floty samochodowej przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi – wiaty stalowe to doskonała inwestycja dla przedsiębiorców i rolników. Sprawdź, co musisz wiedzieć, przed zleceniem wykonania wiaty stalowej i na co zwrócić uwagę, wybierając wykonawcę.

Konstrukcje stalowe wiat – co warto wiedzieć?

Zgodnie z prawną definicją, wiata to samodzielna, lekka budowla, posiadająca dach, ale nieobudowana ze wszystkich stron ścianami lub nawet w ogóle ścian pozbawiona. Wiata budowana jest w celu ochrony miejsca lub rzeczy przed oddziaływaniem atmosferycznym.

Konstrukcje stalowe wiat są solidne i wytrzymałe dlatego z powodzeniem znajdują zastosowanie zarówno w rolnictwie, jak i przemyśle. Najczęściej stosowane są do: magazynowania materiałów, które należy osłonić przed deszczem i śniegiem. garażowania samochodów, maszyn i urządzeń rolniczych, zadaszenia przystanków, dworców, giełd samochodowych. Słowem – wszędzie tam, gdzie osłony ścienne są zbędnym wydatkiem.

Warto zdecydować się na wiatę stalową, jeśli przy magazynowaniu nie mają znaczenia zmiany temperatury w czasie doby lub pomiędzy porami roku oraz gdy wilgotność powietrza nie ma wpływu na składowane produkty lub przedmioty. Czynnikiem sprzyjającym temu rozwiązaniu jest wymagana naturalna wentylacja, która może być dodatkowo kontrolowana, m.in. za pomocą siatek przeciwwietrznych.

Wiata stalowa jednospadowa czy dwuspadowa?

Wiaty stalowe (https://www.fourtech.pl/pl/hale-namiotowe-stalowe/wiaty-stalowe/) możemy podzielić ze względu na liczbę spadów oraz rodzaj pokrycia. Wiata stalowa jednospadowa może stanowić odrębną konstrukcję lub pełnić funkcję dodatkowego zadaszenia istniejącego obiektu. Wiata dwuspadowa doskonale sprawdzi się do ochrony produktów i maszyn wielkogabarytowych.

Zanim zdecydujesz się na postawienie wiaty, omów koncepcję projektu ze sprawdzonym wykonawcą. Zwykle pierwszym etapem powstawania tego typu konstrukcji jest dokładne omówienie parametrów, planowanego przeznaczenia oraz czasu składowania produktów lub maszyn. Na podstawie uszczegółowionej koncepcji powstaje następnie projekt wiaty stalowej.

Ważne jest również na wstępie wybranie odpowiedniego pokrycia. Producenci oferują dwa rodzaje:

  • płyty z tworzyw sztucznych – wyjątkowo lekkie, zalecane do krycia niewielkich wiat, pozwalają na dowolne kształtowanie zadaszenia, dostępny jest szeroki wachlarz kolorów i faktur, co wpływa również na przepuszczalność światła,

  • płyty z blachy trapezowej o wysokim i niskim profilu – tradycyjne, ekonomiczne pokrycie, duży wybór rozmiarów i zastosowań, blacha o wysokim profilu polecana jest do krycia większych powierzchni, ze względu na wysoką wytrzymałość materiału.

Projekt wiaty stalowej a pozwolenia – załatwianie formalności

Sama decyzja o wyborze odpowiedniego rozmiaru i przeznaczenia wiaty, a także wybór wykonawcy nie wystarczą, aby móc postawić wiatę na swojej działce. Kolejnym krokiem jest otrzymanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, najczęściej wydawanej przez starostę. Następnie należy wypełnić wniosek o pozwolenie na budowę i dołączyć do niego cztery egzemplarze projektu budowlanego, oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz decyzję o warunkach zabudowy.

Jeżeli spełnisz wszystkie warunki, otrzymasz pozwolenie na budowę wiaty stalowej, a po jej zakończeniu będziesz mógł ją zalegalizować. Pozostaje kwestia kosztów. Ile kosztuje wiata stalowa? Cena wykonania projektu i konstrukcji różni się ze względu na podstawowe parametry, rodzaj i jakość zastosowanych materiałów oraz dodatkowe elementy, np. oświetlenie. Warto pamiętać również o kosztach przygotowawczych, czyli związanych z załatwieniem niezbędnych formalności.

Dzięki współpracy ze sprawdzoną firmą, wiata stalowa powstaje szybko i bezproblemowo, jest solidna, wytrzymała i przez długie lata spełnia swoje zadanie idealnie. Dobrych specjalistów poznasz po poprzednio zrealizowanych przez nich projektach. Dowodem profesjonalizmu będzie również projekt wiaty stalowej, uwzględniający normy, atesty i wymogi budowlane, a także dostarczenie materiałów najwyższej jakości.