Trudno wyobrazić sobie budowę dachu, domu, altan czy tarasów bez drewna. Towarzyszy nam od zawsze, gdyż jest łatwo dostępne, ekologiczne i – wbrew niektórym opiniom – bardzo trwałe. Drewno konstrukcyjne sprawdza się w wielu miejscach, jest mocne i wytrzymałe. Czym się charakteryzuje i jakie są jego rodzaje?

Czym jest?

Drewno konstrukcyjne, jak sama nazwa wskazuje, jest podstawą budowy bezpiecznych drewnianych konstrukcji – zarówno tych budowlanych, jak i dachowych. Jest to najpopularniejszy materiał do ich wykonywania. Dostępne w różnych kształtach i rozmiarach najczęściej w postaci belek konstrukcyjnych. Oprócz różnicy w ich długościach, grubościach i kształtach, różni je przede wszystkim klasa wytrzymałości.

Klasy wytrzymałości drewna konstrukcyjnego

Drewno konstrukcyjne powinno spełniać wszystkie parametry wytrzymałościowe, według normy: PN-EN 338:2004. Określa ona m.in.: sprężystość (wzdłuż i w poprzek) oraz wytrzymałość na rozciąganie włókien, ściskanie, zginanie czy ścinanie. Na podstawie takiego testu drewno jest odpowiednio klasyfikowane.

Mimo że klas wytrzymałości drewna jest wiele i dzielą się na różne rodzaje, na rynku dominują dwie najpopularniejsze: C24 i C14. Belki konstrukcyjne najczęściej wykonane są z drewna sosnowego lub świerkowego. Oba te gatunki wyróżnia sprężystość, trwałość i wytrzymałość przy jednoczesnej łatwości w obróbce. Budulec przeznaczony do budowy powinien mieć wilgotność między 15 a 18%. Tego rodzaju drewno konstrukcyjne można nabyć np. w sklepie Woodrive.C24

Drzewo, z którego powstało drewno klasy C24, rosło wolno i miało więcej słojów, niż te innych klas. Ilość słojów oznacza większą gęstość, co ma wpływ na trwałość i stabilność drewna. To, klasy C24 świetnie sprawdzi się przy budowie i wszędzie tam, gdzie nadrzędną wartością jest wytrzymałość.

Dobrej jakości drewno konstrukcyjne C24 może być stosowane przy budowie:

– domów szkieletowych i letniskowych, w tym krokwi,

– altan, wiat i pergoli ogrodowych,

– budynków gospodarczych,

– różnych konstrukcji nośnych (tarasy, balkony, mosty).

Jak stanowią przepisy i normy budowlane, jedyną akceptowalną klasą drewna, przy budowie domów, ścian czy stropów, jest C24.

C14

Drewno tej klasy może być pomocne przy budowie konstrukcji i elementów pomocniczych, jednak niewymagających dużej wytrzymałości. Charakteryzuje się niższą ceną, niż drewno klasy C24, więc jest chętnie wykorzystywane do drobnych konstrukcji, które nie będą musiały znosić dużego obciążenia.