Masz kłopoty ze swoją przydomową oczyszczalnią ścieków? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że problem leży w nieprawidłowej eksploatacji. Choć to całkiem nieskomplikowany system, jeśli zapomnimy o nim, szybko poczujemy przykre konsekwencje (tak dosłownie, jak i w przenośni). Odpowiedzią na wiele problemów są regularnie dozowane bakterie do szamba. Jak mogą nam pomóc? Przekonajmy się!

Bakterie do szamba usuwają przykre odory

Jednym z częstszych problemów, jakie sygnalizują posiadacze przydomowych oczyszczalni jest przykry zapach z szamba. Jego źródłem są kożuchy tłuszczowe, które unoszą się na powierzchni ścieków. Te skumulowane warstwy tłuszczu są wynikiem niedostatecznego rozkładu materii organicznej przez bakterie w ściekach. Rozwiązaniem są biopreparaty do szamb. Środki te stosuje się regularnie, w zależności od producenta raz na na tydzień lub raz na dwa tygodnie. Dawka zależy od pojemności szamba.

Bakterie do szamba to mieszanina kolonii bakteryjnych, enzymów i witamin, które mają zapoczątkować szybkie namnażanie się flory w osadniku. Pożywieniem dla nich są cząstki organiczne, w tym właśnie tłuszcze. Regularnie dozowane bakterie do szamb zarówno usuwają tłuszcze na powierzchni ścieków, na dnie zbiornika, a także te skumulowane w rurach, ograniczające prawidłowy dopływ ścieków. Biopreparaty do szamb to najlepszy sposób na usunięcie źródła odorów oraz zapobieganie jego powstawaniu w przyszłości.

W zbiorniku na ścieku nie zachodzi oczyszczanie? Zastosuj aktywatory do szamb!

Drugim częstym problemem jest nieefektywna praca przydomowej oczyszczalni. Cząstki organiczne nie rozkładają się i zamiast zostać upłynnione, osadzają się na dnie. Efekt? Kosztowne prace serwisowe, odpompowywanie osadów itd. Problem często rozwiązują aktywatory do szamb. Są to specjalnie dobrane proporcje bakterii do szamb wraz z enzymami, których zadaniem jest rozpoczęcie pracy oczyszczalni. Aktywatory do szamb (Aktywatory.pl) stosuje się zawsze jako starter na nowym systemie oraz w każdym przypadku, gdy zauważa się spadek wydajności tego systemu, np. wskutek czasowego braku dopływu ścieków i obumarcia naturalnej flory bakteryjnej, lub jej znacznego ograniczenia poprzez nadmierne zużycie detergentów.

Bakterie do szamb udrożniają rurociąg i zabijają organizmy chorobotwórcze

Dlaczego jeszcze warto regularnie stosować bakterie do szamb? Kolejne problemy eksploatacyjne można łatwo wyeliminować, wykorzystując tabletki do szamb. Wrzuca się je przez muszlę klozetową. W ten sposób udrażnia się rury, przez które dopływają ścieki do zbiornika – są one wyjątkowo narażone na obrastanie od środka osadem tłuszczowym. Zmniejszone światło rury sprawia, że z czasem przepływ ścieków jest utrudniony, a w skrajnych przypadkach ścieki mogą cofać się.

Bakterie do szamba to szczepy ekologiczne, tak bezpieczne dla środowiska naturalnego jak i dla ludzi. Ich przewaga w zbiorniku na ścieki sprawia, że warunki do bytowania i rozwoju innych bakterii i pasożytów chorobotwórczych są niesprzyjające. Ograniczają one ryzyko ich namnażania się w ściekach.

To tylko kilka z podstawowych zalet i sposobów wykorzystania bakterii do szamb w praktyce. Jeśli szukacie dobrego biopreparatu, a także wsparcia technicznego i wiedzy w tym zakresie, polecamy odwiedzić sklep aktywatory.pl. Znajdziecie tam sezonowe promocje oraz największy wybór preparatów do szamb na rynku.