Kaseton elewacyjny jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań współczesnego budownictwa. Są to specjalne panele przyczepiane do konstrukcji umieszczonej na ścianach budynku lub jedynie w niektórych, zazwyczaj najbardziej reprezentatywnych jego częściach.

Kaseton elewacyjny – podstawowe informacje

Kaseton elewacyjny to lekka konstrukcja, którą montuje się na elewacji budynku. Ma powtarzalny kształt i przeważnie formuje się ją z blachy powlekanej lub z metalu. Dzięki specjalnemu szkieletowi można ją przymocować do zewnętrznej części konstrukcji. Sprzedażą kasetonów elewacyjnych zajmuje się wiele firm specjalizujących się w nowoczesnych elewacjach. Jednak dużą popularnością zarówno wśród klientów z sektora przemysłowego, jak i prywatnego cieszą kasetony elewacyjne oferowane przez Balex. Konstrukcja zmienia zupełnie wygląd budynku, a jej obecność sprawia, że zaczyna on wyglądać o wiele nowocześniej. W budownictwie niesłabnącą popularnością wciąż cieszą się klasyczne systemu tynków. Dlatego też obecność kasetonu elewacyjnego na ścianie budynku automatycznie go wyróżnia.

Omawiany system elewacji umożliwia powietrzu swobodny przepływ. Dzięki niemu konstrukcja z biegiem lat nie niszczeje, gdyż kaseton zapewnia świetną wentylację. Co więcej, taki budynek staje się miejscem, w którym przyjemniej się mieszka i pracuje. Kasetony elewacyjne umożliwiają także docieplenie konstrukcji np. wełną mineralną. Przedsiębiorca lub właściciel domu nie jest w żaden sposób ograniczony i może użyć wełny o dowolnej grubości. Ponadto, firmy zajmujące się montażem systemu robią to przez cały rok, bez względu na rodzaj elewacji. Kasetonem elewacyjnym pokryjemy zarówno ściany marmurowe, jak i te z płyty warstwowej.

Dlaczego warto montować kaseton elewacyjny?

Jedną z głównych zalet kasetonu elewacyjnego jest niezwykle prosty montaż i demontaż. O taką elewację nie trzeba też dbać w szczególny sposób. Są łatwe w utrzymaniu i funkcjonalne. W tych kwestiach znacznie przewyższają tynki. Panele z kasetonu wykonanego ze stali są niezwykle wytrzymałe. Można nimi okładać nawet ściany z płyt drewnianych. To jednak nie wszystkie ich zalety. Kaseton elewacyjny chroni budynek latem i nie pozwala, by nadmiernie się nagrzewał. Natomiast zimą izoluje przed utratą ciepła. Oprócz energooszczędności jest estetyczną ozdobą. Dopasujemy go do różnych projektów budynku.

Konstrukcje wykonane z tego systemu wyglądają niemal jak dzieła sztuki i świetnie wpisują się we współczesną architekturę. Kasetonem elewacyjnym można wyłożyć cały budynek lub tylko niektóre jego elementy. Świetnie będzie wyglądał np. na elewacjach frontowych i innych reprezentacyjnych częściach budynku. W ten sposób zazwyczaj montuje się go na biurach, głównych siedzibach firm i innych współczesnych budowlach. Kaseton elewacyjny jest dostępny w bogatej palecie kolorów. Umożliwia to dopasowanie paneli do różnych estetyk i wymagań.