Wciąż nie traci na popularności ekologiczne i ekonomiczne źródło ogrzewania, jakim jest piecyk na pellet. Na co powinniśmy szczególnie zwracać uwagę, jeżeli zdecydujemy się na zakup takiego urządzenia grzewczego?

Wybierając sposób ogrzewania domu, stajemy przed szeregiem różnych rozwiązań. Jedną z bardziej ekonomicznych oraz ekologicznych opcji jest piec wykorzystujący tzw. pellet. Jakie zalety ma to paliwo i na co należy zwracać uwagę, dokonując wyboru zasilanego nim piecyka?

 

Kompaktowy granulat

Zacznijmy od tego, czym właściwie jest pellet – jest to paliwo w formie granulatu będącego w istocie sprasowanymi pozostałościami po drewnie, takimi jak trociny. Dzięki swojej kompaktowej formie pellet jest łatwy zarówno w transporcie, jak i składowaniu. Co więcej, spalając się, nie pozostawia dużo popiołu. W znacznym stopniu redukuje to potrzebę regularnego sprzątania piecyka. Warto również wspomnieć o aspekcie ekologicznym — pellet to przecież resztki drzew, zatem emisja spalin jest znacznie mniejsza niż w przypadku np. paliw kopalnych.

 

Konwekcyjny czy powietrzny?

Na rynku dostępne są różne rodzaje piecyków, a dobranie modelu odpowiedniego do naszych potrzeb jest niezbędne, jeżeli chcemy w pełni cieszyć się możliwościami urządzenia. Przykładowo, jeżeli mamy zamiar ocieplać większą przestrzeń, dobrym rozwiązaniem będzie piecyk powietrzny z kilkoma (np. trzema) wentylatorami rozprowadzającymi ciepło za pomocą rur wbudowanych w ściany. Jeśli natomiast mamy tylko jedno pomieszczenie, z powodzeniem sprawdzi się piecyk typu konwekcyjnego, który jest nie tylko wydajny, ale również cichy. Z kolei w przypadku, gdy zależy nam na jednoczesnym ogrzewaniu pomieszczenia, grzejników oraz wody użytkowej, warto zastanowić się nad piecykiem wodnym z wentylatorem.

 

Kluczowe parametry

Jak można wywnioskować z powyższych informacji, na rynku istnieje wiele różnych wariantów piecyków pelletowych, z których każdy najlepiej nadaje się do określonych zastosowań. Urządzenia te różnią się między sobą parametrami. Na które najlepiej zwracać uwagę? Kluczowa jest przede wszystkim wydajność urządzenia podawana za pomocą wartości procentowej. Jak można się domyślić, im większa wartość, tym lepiej. Inną istotną kwestią jest moc urządzenia wyrażona w kilowatach (kW). Zwracając uwagę na moc, musimy mieć na uwadze, jaki poziom ciepła chcemy osiągnąć. Może się bowiem okazać, że wcale nie potrzebujemy piecyka o najwyżej dostępnej mocy. Należy pamiętać, by korzystając z piecyka, stosować jako opał tylko pellet od sprawdzonych producentów, takich jak Stelmet. W przeciwnym wypadku piecyk może nie tylko nie wykorzystywać pełni swojej mocy, ale nawet ulec uszkodzeniu.

 

Dobierając piecyk pelletowy, miejmy na uwadze nasze wymagania względem urządzenia grzewczego. Niektóre modele służą głównie do ogrzewania pojedynczych pomieszczeń, podczas gdy inne warianty z powodzeniem radzą sobie z ogrzewaniem nie tylko domów, ale również bieżącej wody. Warto również zwracać uwagę na takie parametry jak moc urządzenia oraz jego wydajność, gdyż to właśnie one są dla nas najbardziej kluczowe.